Akoby stretnúť Boha v Tescu

Richard Müller neprestáva prekvapovať. Zatiaľ, čo si počas svojej dlhoročnej kariéry vystačil pri názvoch albumov so slovnými hračkami, prípadne jedným – dvoma slovami, jeho aktuálny album nesie názov, ktorý je priam ťažké si na prvý raz zapamätať. Jeho obsahu sa to však netýka.

Hodina medzi psom a vlkom je magický nočný čas medzi treťou a štvrtou nad ránom, keď podľa mágie umelci tvoria najlepšie diela, rodí sa najviac detí, ale tiež najviac ľudí umiera. Tak názov vysvetľovala oficiálna tlačová správa. Koľko z jedenástich piesní novinky najväčšieho slovenského speváka vzniklo práve v tomto časovom horizonte však už správa neuvádzala.

Richard Müller sa s novým albumom vracia po mimoriadne pracovne úspešných štyroch rokoch (koncertovanie) od vydarenej nahrávky 55 a prichádza s ňou do nie najbežnejšej doby. Ľudia riešia celkom iné veci, kultúra je na kolenách, mnohí si na umelcov ukazujú prstom, pretože chcú peniaze za nič, neuvedomujúc si, že kultúra nie je iba o speváčke stojacej za mikrofónom, ale o stovkách ľudí, ktorých ani nie je poriadne vidieť, no bez ich prítomnosti by si tá speváčka za mikrofónom zrejme ani nepípla. A títo ľudia si momentálne ani neškrtnú.

Na druhej strane, prinieslo to, síce málo, ale o to výraznejších vtipných momentov, keď napríklad český prezident odkázal umelcom, že najlepšie diela aj tak vytvorili keď boli hladní, na čo mu majster zábavy Ivan Mládek odkázal, že najlepšie veci vytvoril, keď bol prežraný. Skvelý nadhľad. Prečo to spomínam? Pretože hoci sa umelci bijú vraj za ľudí, ktorých vlastne nevidieť (aspoň to tvrdia), tak ich počuť najviac. A pravda je taká, že ja osobne som očakával mimoriadne plodnú jeseň, ktorá prinesie niekoľko desiatok albumov domácich umelcov, pretože keď sa nemohli postaviť na pódium, nádejal som sa, že budú aspoň tvoriť. Ja viem, že to nejde na počkanie, ale aký je výsledok?

Nový album registrujem u Katky Knechtovej a u Richarda Müllera. Tá prvá sa k aktuálnej situácii vyjadrila na sociálnych sieťach a dočkala sa nekompetentného prepierania v tlači a o Richardovi Müllerovi som toho tento rok vlastne moc nepočul. Na jar nemrmlal, aká ťažká doba prišla, dokonca ponúkol singel, v lete, napriek všetkému stihol odohrať po Slovensku nemálo mimoriadne úspešných koncertov a mraky sychravého októbra rozfúkal albumom s najdlhším názvom vo svojej speváckej kariére.

Chcel makať, čo je prvé veľké plus. I keď sa k tomu na počiatku postavil dosť lenivo. Oslovil Petra Uličného, aby mu napísal texty, následne Petra Grausa, aby mu ich zhudobnil. Graus súhlasil, že bude album produkovať, ale speváka presvedčil, aby si hudbu napísal sám. Skvelý ťah, je v tom kus autenticity. A aký je Müllerov nový album?

Môj osobný názor je, že výsledok práce tohto speváka môže mať dve tváre – a nemyslím to nijako zle. Pustite si jeho sólové nahrávky a možno sa zhodneme, že existuje Müller, ktorého produkuje Ivan Tásler, ktorý mu dokáže do piesní prepašovať riadnu dávku energie. A potom je ten druhý Müller, ktorého nech už produkuje ktokoľvek iný, snaží sa ho dostať do akejsi šansónovej polohy, ktorá mu síce dokonale svedčí, ale niekedy môže pôsobiť depresívne, čo by v tejto dobe nebola príliš dobrá kombinácia.

O to viac sa teším, že môžem skonštatovať, že Hodina medzi psom a vlkom je v Rišovej diskografii úplne iná nahrávka, než na aké sme boli v poslednej dobe zvyknutí. Je mimoriadne hravá, pozitívna, prekvapivo pestrá i žánrovo, je mierne vážna, ale rovnako tak vyvážene cynická, veselá i vtipná, plná rôznorodých emócií i umeleckých esencií. Všetko mimoriadne dobre namiešané, s dokonalou Grausovou produkčnou bodkou. Z celkového výsledku jednoznačne cítiť, že trojicu Müller – Uličný – Graus práca na tejto nahrávke bavila a to je super. A prečo spomínam iba túto trojicu, keď na albume je i Anomália Laca Rychtárika? Výborná pesnička, podľa mňa Müllerovi písaná na telo, ale trochu vybočujúca z konceptu celého psieho kompletu. A hoci ho uzatvára a mohli by sme ju brať skôr ako bonus, mala byť (podľa mňa) zaradená na úplne iný album. Šepká sa totiž, že Hodina medzi psom a vlkom nebude jediný štúdiový komplet Richarda Müllera, ktorý sa v dohľadnej dobe objaví.

Iba pre úplnosť, album Hodina medzi psom a vlkom vyšiel na CD a tiež prostredníctvom všetkých digitálnych predajcov. Priaznivci vinylových platní, sa dočkali tiež, keďže novinka Richarda Müllera vyšla v najvyššej možnej kvalite i ako vinylový dvojalbum. Všetky verzie sú doplnené o exkluzívny booklet, v ktorom má každá pieseň svoju vlastnú fotografiu.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (Richard Müller – Hodina medzi psom a vlkom):
Siedme nebo
Defekt na duši
Sviatok trinásteho
Mária Televízia
Zlodeji Pamäti
Za všetko môže Keith Richards
V ateliéri u Jana S
Hodina medzi psom a vlkom
Ešte ťa nepoznám
Človek nevie dňa ani hodiny
Anomália

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2020 (13. október 2020)
Celkový čas: 46 minút
Počet piesní: 11