Česko na Eurovíziu posiela Vesnu

Česká republika pozná víťaza národného kola Eurovision Song Contest (Eurovízia). Našich bratov bude na najsledovanejšom nešportovom podujatí na svete reprezentovať dievčenská skupina Vesna. Na basovú gitaru v nej hrá Slovenka Tereza Čepková. Počas predošlého týždňa o tom svojimi hlasmi rozhodli fanúšikovia z celého sveta, vrátane Slovenska, ktoré sa Eurovízie už tradične nezúčastní.

Pokiaľ máme s niečím reprezentovať Českú republiku a náš národ, nechcem spievať o zlomenom srdci alebo novej láske. Chcem spievať o niečom čo aktuálne prežíva celý svet. Je to pieseň, ktorá vytvára neviditeľné puto medzi všetkými, ktorí prežívajú akúkoľvek neslobodu. Či už vo forme neustáleho tlaku valiacich sa trendov alebo sa k nim zachoval niekto neúctivo a pošliapal ich dôstojnosť. Je to súcit so všetkými, ktorí prežívajú akúkoľvek formu neslobody a podpora v tom aby sa nebáli vymaniť, hovorí speváčka skupiny Vesna, Patricie Fuxová, ako práve ich pieseň podčiarkuje slogan tohtoročnej súťaže #chooseloveoverpower, teda vyber si lásku namiesto moci.

Víťaz národného kola sa musí prebojovať zo semifinále do finále. Žreb prisúdil Českej republike prvé semifinálové kolo (9. máj 2023), v ktorom sa stretne 15 krajín a Česi musia presvedčiť, že sú lepší, minimálne čo do počtu bodov, než Srbsko, Lotyšsko, Írsko, Nórsko, Portugalsko, Chorvátsko, Malta, Švédsko, Moldava, Švajčiarsko, Izrael, Holandsko, FínskoAzerbajdžan.

druhom semifinále (11. máj 2023) bude o postup do finále bojovať 16 krajín – Arménsko, Cyprus, Rumunsko, Dánsko, Belgicko, Island, Grécko, Estónsko, Albánsko, Austrália, Rakúsko, Litva, San Marino, Slovinsko, GruzínskoPoľsko. Z každého semifinálového kola postúpi do finále (13. máj 2023) 10 krajín s najväčším počtom bodov, ktoré vo finále doplní tzv. Veľká päťka (Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Veľká Británia) a minuloročný víťaz – Ukrajina.

67. ročník Eurovízie sa uskutoční od 9. do 13. mája v britskom Liverpoole. Slovensko sa súťaže tradične nezúčastní. Je tomu tak od roku 2012, kedy sme sa súťaže zúčastnili naposledy. Dôvody sú každoročne rovnaké – vysoké finančné náklady a údajný divácky nezáujem.