Tá, do ktorej chodí spávať Amy

Zdroj foto: FB VeronikaS

Ak existuje reinkarnácia, tak minimálne umelecká duša Amy Winehouse sa prevtelila do VeronikyS (celým menom Veronika Strapková). Úvodnú skladbu Kind som počúval s otvorenými ústami a neveril som, že je to slovenské. Obracal som obal albumu hore – dole, zľava – doprava a vychutnával si to nečakané zjavenie. Tohto albumu je pre Slovensko hádam aj škoda.

puzzleDočerta s predsudkami! Priznávam, že som nemal príliš veľkú chuť Puzzle vkladať vôbec do prehrávača. Po skúsenostiach s mnohými albumami rýchlo vzplanutých hviezd televíznych súťaží mi už takéto nahrávky odpadli od chuti. Strapková a tím ľudí, s ktorými Puzzle pripravovala je však jasným dôkazom toho, že to vieme aj doma.

Album prináša pesničky s anglickými i slovenskými textami. Na platni je ich dohromady 17 a nahrávka trvá vyše hodiny. Na začiatku sa mi to zdalo príliš. Navyše tá kombinácia anglického a slovenského jazyka mi prišla divná, akási nerozhodná, buď – alebo. Stačili prvá a druhá pesnička, aby som mal pocit, že táto baba by mala spievať iba po anglicky, lebo jej aj tak nikto neuverí, že je Slovenka (aktuálne si to už nemyslím, teda že by mala spievať iba po anglicky, aj keď…).

Puzzle sú jednoznačne svetová nahrávka. Veronika, respektíve ľudia okolo nej robia elitnú muziku, za ktorú by sa nehanbila žiadna medzinárodná hviezda. Ten album jednoducho prekračuje hranice našej malej krajiny a vzďaľuje sa jej každým tónom míľovými krokmi. Strapková je speváčka s exkluzívnym hlasom a navyše je to výborná speváčka. To porovnávanie s nebohou Amy nie je vôbec prehnané. Naozaj som pri prvej skladbe uvažoval o tom, či to nie je ona.

Veronika si sama píše texty. A aké texty. Tie anglické akoby písala stará odžitá raketa, ktorá ich navyše rovnakým spôsobom aj podáva a pri ich počúvaní naozaj behá mráz po tele. Uveríte jej absolútne všetko. Slovenských som sa spočiatku bál. Opäť predsudky, keďže niektorí naši umelci dokážu napísať fajn muziku, do ktorej potom nasilu natlačia slová, len aby to mohli použiť a veľkú šancu zmárnia tým, že im nesedia rýmy, či slabiky.

Strapková si s rýmami nerobí starosti, nemusí. Má dar od Boha! Nemusí písať nezmysly typu láska – páska, dokáže písať moderne a spevavo zároveň a keď jej aj nejaký rým nesedí, ani si to poslucháč nevšimne (pri anglických textoch to nebudete riešiť vôbec). Strapková dokáže vyčarovať príbeh, ktorý obalený do famóznej muziky znie, akoby ho zoslal niekto priamo zhora.

Strapková je ako kofa na trhu, v stánku s emóciaminemožno sa čudovať, že pri jej stánku stojí najviac ľudí. Na albume Puzzle nie je skladba, ktorá by pretŕčala nad inou, alebo naopak, ktorá by tam poslucháčovi prekážala. Rovnako silné. Aj keď autorsky, či producentsky dosť rôznorodé (na výsledok dohliadalo šesť producentov), no partia, ktorá sa zišla pri vzniku tejto nahrávky dosiahla vzácny súlad. Ba čo viac. Spolu vyrobili jednoznačne najlepší album účastníka akejkoľvek speváckej, či talentovej súťaže na Slovensku a mnohé domáce (aj skúsenejšie) kolegyne môžu ticho závidieť.

Vyberať najsilnejšiu vec je veľmi ťažké. V podstate v každej skladbe sa nájde niečo, čo si poslucháč zamiluje. Či text, či muzika, či silný refrén, či zbor. Pre mňa osobne skladba Lietam. Taký prachobyčajný song o láske, ale emócie ako divá sviňa.

A áno, je niečo, čo mi na albume Puzzle vadí. Rap v pesničkách Vrany a Stále. Nesedí mi tam, ale zrejme opäť iba predsudky. Dočerta s nimi!

Pavol Božík
95%

Tracklist albumu Puzzle:
Kind
Shout It Out
Let Me Fall In Love
V perinách
Blues
What Can I Tell You
Fire In My Hometown
Stále (feat. Majk Spirit)
Bye Bye
Buterflies
Lietam
Blindfolded
Príde deň
Zmizol
Vrany (feat. Supa)
Old House
We Are

Vydavateľstvo: Spirit Music
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 62. minút
Počet piesní: 17