Alexander Rybak v najúprimnejšej spovedi priznal, že život nebol vždy rozprávkou

Zdroj foto: alexanderrybak.com

Od momentu, kedy Alexander Rybak v roku 2009 vyhral Eurovíziu, stala sa z neho medzinárodná hviezda. Je jedným z mála víťazov, či finalistov tejto súťaže, ktorý dokázal využiť svoj úspech (Alexander Rybak získal za pieseň Fairytale historicky najviac hlasov) dlhšie než jeden rok a ťaží z neho vlastne dodnes.

Za jedenásť rokov od víťazstva v súťaži zažil Alexander Rybak vo svojom živote viac než dosť. Vydal dva mimoriadne úspešné medzinárodné albumy (Fairytale, No Boundaries), jeden album určený špeciálne pre škandinávsky trh (Visa vid vindens ängar) a špeciálny vianočný album (Christmas Tales). Ten posledný vyšiel v roku 2012 a zvyšných osem rokov sa spevák prezentuje hlavne formou samostatných singlov.

Veľký úspech zaznamenal i vďaka produkcii filmovej spoločnosti DreamWorks, kedy vo filmoch Ako si vycvičiť draka 2Ako si vycvičiť draka 3 pre nórsky trh nadaboval hlavnú filmovú postavu a naspieval i titulnú filmovú pieseň.

Ostatný týždeň bol však v živote Alexandra Rybaka opäť prelomový. Sympatický spevák predstavil hneď dva nové single, ktorými naznačil smerovanie svojej hudobnej budúcnosti, ale prostredníctvom sociálnych sietí tiež učinil jedno z najúprimnejších a najotvorenejších priznaní svojej kariéry.

Mohlo by sa zdať, že jeho život je rovnakou rozprávkou ako tá, o ktorej spieva vo svojej najúspešnejšej skladbe. Napokon, v súčasnosti Alexander Rybak žije v jednej z najdrahších štvrtí Osla a z okien svojho bytu má nezaplatiteľný výhľad na vlny Oslofjordunábrežie hlavného mesta Nórska, no ani to nemusí znamenať šťastie…

Žijem s tajomstvom, začína nórsky spevák s bieloruskými koreňmi svoj najúprimnejší príspevok na sociálnych sieťach, ktorým sa prihovára svojim fanúšikom. Už 11 rokov som závislý na liekoch na spanie a antidepresívach. Začalo to neškodne, ale nakoniec mi to takmer zničilo život. V januári som začal s terapiou pod dohľadom lekárov a postupne začínam byť opäť sám sebou. Počas uplynulých rokov ma tabletky oslabili i vystrašili. Ovplyvnili nielen môj mozog, ale i žalúdok a svaly. Zničili mi vzťahy k ľuďom, ale hlavne mi takmer zničili vôľu žiť. Viem, že vo svete je veľa ľudí, ktorí zápasia s rovnakými starosťami, preto by som sa postupne rád podelil so svojimi skúsenosťami, ktoré by mohli pomôcť niekomu inému, aby sa mal lepšie, uzatvára 34-ročný spevák svoju spoveď.

O svojich problémoch sa spevák vyznáva v piesni Give Me Rain, jednej z dvoch noviniek, ktoré predstavil pred pár dňami: Duševné problémy sú veľmi individuálne, toto sú iba moje vlastné skúsenosti, pokračuje v rozprávaní. Novinka Give Me Rain je o mojom boji s temnotou, o čase, keď sa mojimi každodennými priateľmi počas terapie stali bolesti hlavy, halucinácie, studený pot a nočné mory, pre ktoré som nemohol spávať. Úprimne povedané, je to… absurdné, ale je to súčasť dôležitého procesu, ktorá prejde a opäť bude dobre.

Pavol Božík
Zdroj info: Alexander Rybak Facebook & Instagram official profile