Amor trafil do Martina Chodúra

Spevák, skladateľ, textár a hudobník Martin Chodúr predstavil nový videoklip k singlu Amor. Ide o prvú skladbu z pripravovaného albumu Tisíc a jedna noc, ktorého vydanie je plánované na prvú polovicu budúceho roka. Spevák si k piesni napísal text aj hudbu a okrem spevu v nej tiež hrá na saxofón, gitaru a syntetizátory. Ostatné nástroje obstarala jeho sprievodné kapela Mach.

Mám veľkú slabosť pre tradičné Surf-Rock 50tych a 60tych rokov minulého storočia. Kapely ako The Shadows alebo Dick Dale & His Del-Tones ma odjakživa veľmi inšpirovali. Dokonca som si kúpil gitaru Fender Jaguar, na ktorú práve veľa z týchto hráčov hralo a ktorá má naozaj ikonický zvuk. Zo špásu som si začal nahrávať hudobný nápad pôvodne nazvaný The Shadows a práve z tohto nápadu postupne vznikla pieseň Amor. Aby znela moderne, pridal som veľa pulzujúcich syntetizátorov, ktoré vytvorili celkom originálny zvuk, hovorí Martin Chodúr o novinke, ktorá v týchto pochmúrnych dňoch roztancuje každé telo.

Amor je rímsky Boh lásky, ktorý nosí luk a šípy, ktorých rany prebúdzajú lásku alebo vášeň v jeho obetiach. Často sa stáva, že láska prichádza v nevhodnú dobu, alebo vzplanie medzi nesprávnymi ľuďmi, spomeňme napríklad Rómea a Júliu. Je veľa ľudí, ktorí sa obávajú, aby im láska skôr nespôsobila problémy. Ja som si predstavil Amora ako obávaného desperáda, ktorý strieľa od boku a nemá s nikým zľutovanie, dodáva na vysvetlenie Martin Chodúr.

Pesnička pochádza z pripravovaného albumu Tisíc a jedna noc. V diskografii Toma Jonesa z Ostravy pôjde o štvrtý štúdiový album. Jeho diskografiu dopĺňa aj fantastický predminuloročný vianočný album Hallelujah, ktorého poňatie na míle prekonalo hranice Čiech. Sympatický spevák práve dnes (24. novembra) oslabuje 31. narodeniny.

Skladbu sprevádza videoklip, ktorý sa nakrúcal vo westernovom mestečku Boskovice na Južnej Morave. Keď som si prvýkrát vypočul hotovú pieseň, jej nálada ma okamžite zaviedla na Divoký západ a priviedla ma na myšlienku zaranžovať klip do westernového štýlu. Sčasti je to aj pocta českej filmovej klasike Limonádový Joe. Páčila sa mi myšlienka Amora ako negatívnej postavy a myslím, že herec Jiří Maria Sieber sa tejto úlohy zhostil dokonale, vysvetľuje režisér Michael Mališ, ktorý stojí za scenárom a námetom videoklipu.