Anglicko sa pripravuje na korunovanie nového kráľa

Stormzy vydáva netrpezlivo očakávaný debutový album Gang Signs & Prayer. Hudobný štýl nazvaný grime zažíva na britských ostrovoch obdobie hojnosti. Na scéne sa objavilo niekoľko talentovaných umelcov a záujem o nich dlhodobo rastie. Grime expandoval do mainstreamu a zbiera rôzne ocenenia.

Zatiaľ posledným držiteľom jednej z najrešpektovanejších hudobných cien na svete Mercury Prize je Skepta, typický hrdina štýlu, v ktorého základoch sú prvky dubstepu, UK garage aj jungle. Grime sa začal vyvíjať vo východnom Londýne na začiatku nultých rokov a jeho najznámejšími reprezentantmi sú Dizzee Rascal a Wiley. A zatiaľ čo Wiley je považovaný za krstného otca grime, o Stormzym sa hovorí ako o nastupujúcom kráľovi.

Stormzy pochádza z Londýna a v rokoch 2014 a 2015 zvíťazil v žánrovej grime kategórii na rešpektovaných cenách MOBO Awards. V prestížnej ankete BBC Sound Of 2015, ktorá oznamuje najväčšie nové nádeje pre nadchádzajúci rok, sa Stormzy dostal do najlepšej päťky. Zatiaľ najvýraznejši komerčný úspech zaznamenal so singlom Shut Up, s ktorým prenikol do britskej Top 10. Na debutovom albume, ktorý ho má potvrdiť ako nového vládcu ostrovného rapu, spolupracoval s producentom Fraserom T. Smithom a do štúdia pozval niekoľko dôležitých kolegov. Na platni sa objavujú krajania Wretch 32 a MNEK alebo speváčka Kehlani známa zo soundtracku Suicide Squad. Album Gang Signs & Prayer by mal byť zásadnou rapovou nahrávkou pre rok 2017.