AYA po Vianociach mieri do Lucerny

Iba štyri dni pred Vianocami si fanúšikovia skupiny AYA užijú poriadne Rockové Vianoce v žilinskom Dome odborov. Skupina už tradične pripravuje 21. ročník podujatia, na ktorom sa vystriedali všetky české a slovenské hudobné špičky. A že sa rock and rollom bude otriasať nielen spomínaný Dom Odborov v Žiline, ale zrejme celé námestie, aj priľahlé obchodné centrum, svedčí zoznam účinkujúcich  – Hoten Toten, Mad Frequency, Arzén a samozrejme AYA. Podujatie odmoderuje obľúbený moderátor Roman Bomboš.

Skupina Hoten Toten vznikla v porevolučnej eufórii na pôde žilinského gymnázia v roku 1989, no na debutový album si museli počkať do roku 1997. Mad Frequency je vyspelá nu-metalová kapela z Kysúc. Korene hudobnej skupiny Arzén siahajú do polovice 80. rokov a pre jej tvorbu je príznačné spájanie rocku s folklórom.

Populárna žilinská skupina, ktorá oslávila 25 rokov svojej existencie sa nedávno zúčastnila prestížneho Československého beatového festivalu v brnenskom Sono Centre. Finále s prehľadom vyhrala, nakoľko členovia poroty, ktorú tvorili dramaturg festivalu Ivan Rössler, spevák Luděk Minka, producent Miroslav Jandora, bubeník skupiny Synkopy 61 Jiří Rybář, bubeník skupiny Buty Richard Kroczek, hudobník, režisér a spisovateľ Jiří Vondrák, gitarista skupiny Blue Night Jan Vrba, hudobný publicista Václav Hnátek a hudobník Luboš Javůrek sa jednohlasne dohodla na jej prvom mieste.

Slová moderátora členov kapely AYA dojali. Porota sa jednoznačne zhodla na tom, že víťazom CS beatového festivalu sa stáva skupina AYA a postupuje na Koncert legiend do pražskej Lucerny 28. marca  2020, kde vystúpi spoločne s Michalom Prokopom a Framus Five, Romanom Dragounom a skupinou Futurum, skupinou Laura a její tygři, skupinou Precedens, formáciou Vítkovo kvarteto a bratislavskými Bullet Holes. Ostatné kapely, ktoré s Ayou postúpili do finále ich úspech prijali pohodovo a spoločne ho zapili.

AYA múti vody slovenskej hudobnej scény od roku 1992. Na jeseň 1994 vydala žilinská formácia debutový album Aj ty, AYA?!. Ako uvidíme i pri názvoch ďalších albumov, skupina sa rada pohráva s Y, ktorý má v názve. Všetci dobre poznajú skladby z tohto albumu, ktoré dodnes znejú v rádiách –  Svet krásnych žien, Baby kakavovéMalý princ – pieseň, ktorá sa stala vlakovou loďou kapely.

Tesne pred prázdninami 1997 vyšiel druhý album Jé, jé, yéé. V mesiaci lásky roku 2000 vydala AYA tretí album Try. Pred Vianocami 2011 potešila skupina svojich fanúšikov  kompilačným albumom Aya – 20 rokov v zayatí. Album pripomenul, že AYA je na scéne celých 20 rokov. Veľkým koncertom v septembri 2017 oslávila skupina  25 rokov účinkovania na hudobnej scéne. O necelý rok zverejnili na Youtube filmový dokument Aya 25 rokov na scéne. Na javisku Domu Odborov v Žiline práve počas koncertu Rockové Vianoce pokrstí kapela DVD filmového dokumentu 25 rokov na scéne.