Baby z formácie Vesna sa v piesňach vracajú k tradíciám

Vesna je česká dievčenská kapela, ktorá sa v minulom roku úspešne predstavila na českej hudobnej scéne. Za platňu Pátá bohyně bola na udeľovaní prestížnych hudobných cien Anděl nominovaná v kategórii Objav roka a predskakovala napríklad škandinávskej speváčke Aurora v pražskom Fóre Karlín.

Vesna si vypožičiava motívy z folklóru a v textoch sa inšpiruje mytológiou, pri tom jej ale absolútne nechýba moderný zvuk pretransformovaný z popu a elektronickej hudby. Hudobní kritici Vesne pripisujú originalitu, fanúšikovia a priaznivci ju zas považujú za prínos pre scénu. Snovú fantáziu dokazuje i posledný vydaný klip Bílá laň natáčaný na rozpadnutom zámku v Uherčicích blízko slovenských hraníc.

Každý klip je návratom ku koreňom a zachytáva silný príbeh. Doposiaľ najznámejší klip Kytička ukazuje krásu prírodných scenérií, moderne poňaté slovanské kostýmy a tiež tanečné choreografie vychádzajúce z ľudových tancov. Kvôli svojmu hudobnému posolstvu Vesna zaujala i speváka Vojtěcha Dyka, ktorý s ňou natočil filmový klip Láska z Kateřinic. Pieseň hovorí o vojakovi z prvej svetovej vojny, ktorý putoval z Ruska peši až do svojej rodnej zeme, aby sa vrátil za svojou ženou. Pieseň bola vydaná pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a zaznela počas takmer vypredanej Vesna show v Obecnom dome v Prahe.

Dievčenských kapiel na hudobnej scéne nie je mnoho, preto frontmanku Patriciu Fuxovú spočiatku od Vesny mnohí odrádzali: Jednak som počula, že pracovať v ženskom kolektíve nemôže vydržať, a tiež, že naša hudba nebude nikoho zaujímať. Naopak, s babami sme si veľmi blízke a tým, že sme každá rozdielna, sa od seba navzájom mnoho učíme. To, že je hudba Vesny odlišná od ostatných kapiel, sa nakoniec tiež ukázalo ako plus. Sme asi v niečom iné, ale vnímam to ako výhodu. Byť iný je v dnešnej dobe dar, myslím, že ľudia ocenia, keď je v hudbe cítiť srdce, hovorí speváčka.

Speváčka Patricia Fuxová, speváčka a textárka, ktorá má na svedomí piesne pre interpretov ako je Ewa Farná (Boky jako skříň), Lucie Bílá a Karel Gott (Na křídlech slavíků) alebo Tereza Mašková (Žár) študovala v minulosti na najprestížnejšej hudobnej škole Berklee College Of Music. Vesna bola dôvodom, prečo sa rozhodla vrátiť domov: Nakoniec ma domov zavolali moje korene a ja som intenzívne pocítila, že je treba začať objavovať to, na čo sme už zabudli. Od tej doby Vesna vydala nielen svoju debutovú platňu, ale má tiež na konte spolupráce s viacerými ľuďmi z hudobnej scény. Jednou z nich je i Zuzana Smatanová.

Z našej spolupráce sa veľmi teším a ďakujem Patrícii a dievčatám z Vesny, že môžem byť súčasťou pesničky Bečva. Od začiatku ma zaujala svojou tajomnosťou, éterickosťou a krásnym orchestrálnym spracovaním, čo bol dôvod, že som povedala na spoluprácu jednoznačné áno. Patrícia je v štúdiu profík, všetko išlo úžasne hladko. Bola to pre mňa pekná, nová skúsenosť, držím dievčatám palce, hovorí Zuzana Smatanová.