Kevin, Kevin, Kevin, 23-krát Kevin

Ak si dopredu nenaštudujete, o čom film Rozpoltený je a v podstate máte ako informáciu jedinú vetu, že je to film o človeku, ktorý v sebe nosí 23 identít, očakávate niečo celkom iné, ako napokon dostanete. Takáto identifikácia totiž nabáda skôr na psychologickú drámu a rozpoltenej osobnosti. M. Night Shyamalan sa s tým však pri svojom najnovšom pokuse o návrat na hollywoodske výslnie stotožňuje iba čiastočne, pretože v konečnom dôsledku prináša filmový horor. Rozpoltená osobnosť v ňom síce hrá hlavnú úlohu, ale v konečnom dôsledku tu hlavne ide o prežitie.

Shyamalan odštartoval svoju hviezdnu hollywoodsku kariéru v roku 1999 filmom Šiesty zmysel a nepochybne ide o jeho najzásadnejší film. Ťažko povedať, že by odvtedy nakrútil niečo lepšie a myslím si, že sa mu to už ani nepodarí. Každý z jeho ďalších filmov publikum prijímalo s čoraz väčšími rozpakmi a hoci sa indický režisér maximálne snažil, jeho posledné filmy boli skôr katastrofou. Rozpoltený mal napraviť jeho reputáciu nielen v Hollywoode, ale hlavne v očiach divákov.

A hoci je Rozpoltený po dlhom čase Shyamalanov naozaj dobrý film, myslím si, že nevyužil všetky možnosti, ktoré mu téma priniesla a mohol z neho vytrieskať oveľa viac. Hlavný hrdina Kevin v sebe nosí 23 osobností a odhaľuje sa v ňom ďalšia, 24-tá, dovtedy nepoznaná ani u psychológov. A ak by sa prejavila, pôjde o život. Ako som spomínal, očakávate (pre Shyamalana netypický) psychologický triler, ktorý sa však vzápätí mení na horor, keď Kevin unesie tri mladé dievčatá rovno z oslavy v nákupnom centre a uväzní ich na neznámom mieste.

Aké má s nimi plány? Čo im urobí? Prežijú? A kto je vlastne dravec, pre ktorého sa majú stať posvätnou potravou?

Shyamalanovi stačilo na nakrútenie filmu minimum priestoru. Jeden byt pre doktorku, jeden labyrint miestností, ktoré sa zmenili na cely pre unesené dievčatá a jeden akože byt, v ktorom žije Kevin, ktorý sa počas dvoch hodín mení na niekoľko ľudí. Zdá sa, že ani jedna z jeho identít nie je pre unesené dievčatá nebezpečná. Nebezpečenstvo predpokladá iba jeho ošetrujúca lekára, ktorá tuší, že tá posledná, doteraz nepoznaná identita, by mohla byť naozaj nebezpečná.

V čom je problém? V prvom rade v tom, že Shyamalan prisúdil svojmu hrdinovi 23 identít, no ak som správne rátal, vo filme ich poodhalil šesť. Ďalej filmu chýbajú emócie. Jasné, tri unesené baby, ktoré (rovnako ako divák) netušia, čo s nimi bude. Pri únose a prvej scéne z cely vám síce behá mráz po tele, ale to je všetko. To ostatné prichádza tak akosi samozrejme, naťahuje sa to a finále sa tak stáva akési samozrejmé. Navyše, ak čakáte film o človeku z rozpoltenou osobnosťou, čakáte finále trochu iné.

Čo je dobré? Asi to, že napriek istej sterilite, sa na to dá tie dve hodiny v pohode pozerať. Diváka nič neprekvapí (aj keď neviem, či pri tomto žánri je to dobré znamenie) a tempo je príjemne našliapnuté od začiatku do konca. James McAvoy je fantastický, top je s osobnosťou deväťročného chlapca, ale táto úloha mu jednoznačne sadla ako celok. A počkajte si na úplne poslednú scénu filmu. Je síce vytrhnutá z kontextu (alebo je nezmyselnými zadnými vrátkami), ale pobaví vás. Myslím, že je to iba Shyamalanov fórik, ktorý mu však naozaj vyšiel, aj keď s príbehom samotným má pramálo spoločného.

Shyamalan síce pozdvihol pomyselnú latku svojej filmografie o poriadny kus vyššie, no návrat na výslnie sa nekoná, aj keď je jasné, že Rozpoltený sa hravo zaradí k filmom ako bol Šiesty zmysel, Vyvolený, či Znamenia, teda k zlatému trojuholníku jeho filmárskeho umenia.

Bontonfilm vydal Rozpolteného na DVD, Blu ray a pre zberateľov je k dispozícii i Blu ray zabalený v steelbooku. Vyzdvihujem obraz, ale to by malo by dnes samozrejmé, no vyzdvihujem český dabing, čo vždy samozrejmé nie je. V tomto prípade sa však vydaril na výbornú. NA DVD je pribalená celkom slušná dávka bonusového materiálu, ktorý prináša alternatívny záver, vynechané scény a pár pohľadov do zákulisia nakrúcania.

Pavol Božík
70%

Réžia: M. Night Shyamalan
Hrajú: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Betty Buckley, Jessica Sula, Haley Lu Richardson

Žáner: Horor / Triler
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 112 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, poľská, maďarská (5.1)
Titulky: české, anglické, bulharské, chorvátske, grécke, maďarské, poľské, rumunské, slovinské
Bonusy: Alternatívny záver, Vynechané scény, Z nakrúcania filmu Rozpoltený, Mnoho tvárí Jamesa McAvoya, Režisérov pohľad: M. Night Shyamalan