Zlo na pokračovanie

Ku všetkej úcte, niektoré veci by mali ostať nedotknuté. A to aj napriek tomu, že súčasné technické vymoženosti z nich dokážu urobiť ohromujúci vizuálny zážitok. Čo však z toho, keď je príbeh, mierne povedané, uvarený z vody?

Prešlo päť rokov. Kráľovná čiernej mágie žije spokojne a jej krstná dcéra pomaly dospieva. Nenávisť medzi ľuďmi a kúzelnými bytosťami sa úplne vytratila. Svadba medzi princom Filipom a Aurorou (Ruženkou – podľa jazykovej verzie) je dôvod k radosti a mnohí dúfajú v spojenectvo. Nečakaný zvrat udalostí a stretnutí s novými mocnými spojencami dostane Auroru a Zlorianu na opačné strany Veľkej vojny, ktorá preverí ich rodinné putá.

Pôvodná Vládkyňa zla vznikla na základe rozprávky o Šípkovej Ruženke. Narodí sa, sudičky jej želajú samé dobré veci, až na tú jednu, ohrdnutú, ktorej prekliatie sa s ňou ponesie celý život. Keď dospeje, pichne sa o ihlu kolovrátku a zaspí spánkom, z ktorého ju dokáže prebrať iba bozk zo skutočnej lásky. Samozrejme, tvorcovia filmu si to mierne upravili, ale podstata ostala zachovaná. Už vtedy, pred piatimi rokmi to bol veľkolepý filmový zážitok.

V prípade diváckeho úspechu sú pokračovania bežnou praxou, ale kam posunúť rozprávku, ktorá má dlhé generácie pevný základ a jeho podstatou je odveké… a žili šťastne až do smrti. Ak sa tvorcovia k takému niečomu odhodlajú, znamená to napísať úplne nový príbeh, do ktorého zasadia staré známe postavy.

Ibaže to sa nie vždy musí podariť a práve príbeh pokračovania filmu Vládkyňa zla je najväčším tŕňom v päte celej projekcie. Celý čas som premýšľal nad tým, prečo mali tvorcovia tak silnú potrebu v príbehu pokračovať? Pretože Angelina Jolie je stále zárukou naplnených pokladní? Pretože na Michelle Pfeiffer sa stále dobre pozerá a v úlohe vypočítavej mrchy je až neuveriteľne prirodzená? Pretože technické možnosti rozprávku posunú opäť na vyšší level a pre diváka to bude ďalší ohromujúci vizuálny zážitok?

Ten ostal a ten celej dvojke dominuje. Ak by som mal hodnotiť iba vizuálnu stránku filmu, tak jednoznačne za plný počet bodov. Je to nakreslené bravúrne, voda je ako skutočná, hlina sa sype rovnako prirodzene, po tejto stránke je to naozaj zážitok.

Príbeh je však temný a na súčasnú dobu až príliš negatívny. Samozrejme, je to rozprávka, drží sa istých rozprávkových pravidiel a divák sa ich všetkých dočká. Navyše je to rozprávka o zle s veľkým Z, takže musí byť aj trochu temná, ale mne osobne tam toho zla prišlo až zbytočne príliš, navyše bolo vytvárané systematicky a zámerne. A to v celkovom hodnotení uberá filmu nemálo bodov. Ak sa s tým však divák dokáže stotožniť, vizuálny zážitok ho určite neobíde.

Spoločnosť Magic Box priniesla pokračovanie filmu Vládkyňa zla na DVDBlu ray a tiež ako kolekciu oboch filmov na DVD a Blu ray. Slovenský dabing sa nachádza na DVD prevedení, bonusová výbava je naozaj pestrá, najmä na Blu ray.

Pavol Božík
70%

Réžia: Joachim Rønning
Hrajú: Angelina Jolie, Elle Fanning, Chiwetel Ejiofor, Sam Riley, Harris Dickinson, Ed Skrein, Imelda Staunton, Juno Temple, Lesley Manville, Michelle Pfeiffer

Žáner: Fantasy
Pôvodný názov: Maleficent: Mistress Of Evil
Rok výroby: 2019 (17. október 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 118 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (7.1), anglický (2.0), český (5.1)
Titulky: české, anglické pre sluchovo postihnutých
Bonusy:
* Pôvod Feyov
* Ruženkina svadba
* Keby si mala krídla
* Triky
* Predĺžené scény
* Nevydarené scény
* Videoklip You Can´t Stop The Girl