Barbora Poláková prináša dokonalý zážitok

Barbora Poláková (Autor foto: Ivy E. Morwen / Zdroj foto: Supraphon)

Od vydania albumu ZE.MĚ českej speváčky Barbory Polákovej síce už prešiel nejaký ten mesiac, ale vzhľadom k tomu, že som kvôli recenzii takmer pol roka od jarného vydania čakal na vinylovú verziu, nie je odstup až tak dramatický. Navyše ten čas už dávno overil kvality nahrávky, pričom Polákovej novinka najčastejšie dostáva označenie jednej z najlepších českých hudobných nahrávok roku 2018 vôbec.

A nie sú to prehnané tvrdenia. Barbora nahrávkou ZE.MĚ prirodzene nadväzuje na svoju debutovú nahrávku, ktorá priniesla hity NafrněnáKráva, ktoré zo speváčky doslova za noc urobili ikonu českej hudobnej scény. S novým albumom sa príliš neponáhľala a uvedomujúc si záväzok, ktorý priniesli pozitívne hodnotenia jej debutu, kládla dôraz na vlastné presvedčenie v tom, že materiál, ktorý na novinke ponúkne, bude rovnako dobrý.

Za tých pár mesiacov, ktoré od vydania prešli status kvality potvrdilo už niekoľko hitov. Najskôr pesnička Po válce, ktorej vizuálnym stvárnením Barbora zároveň odštartovala etapu výnimočných videoklipov. Konkrétne tento nakrúcala na spätný chod, text piesne sa naučila naopak, aby to prirodzene vyznelo na obraze a počas nakrúcania sa dokonca ostrihala, pričom krátky zostrih si nevie dodnes vynachváliť.

Vo videoklipe k ďalšej piesni Vono zas na jednu noc obsadila so svojimi tanečníkmi jednu zo staníc pražského metra. Uvedením piesne zároveň odštartovala turné, s ktorým sa prvý raz zastavila i na Slovensku a v bratislavskom Atelieri Babylon predviedla skvelý koncert. V Čechách boli jej koncerty vypredané do posledného miesta a už v tejto chvíli ohlásila speváčka sériu jesenných koncertov po českých mestách. A vidieť Polákovú naživo je naozaj skvelý zážitok.

Najväčší rozruch, v tom najlepšom slova zmysle však Barbora spôsobila tým, že videoklip k piesni 2-8-5, ktorá celý album otvára, natočila a odvysielala naživo, čím sa do hudobných análov zapísala zrejme ako absolútne prvá na svete. A zatiaľ, čo si pred rokom Barbora odniesla prestížnu cenu Anděl za videoklip k piesni Po válce, je celkom zrejmé, že minimálne v nomináciách sa vďaka videu k skladbe 2-8-5 objaví tento rok znova.

Album prináša dvanásť skladieb. Oproti debutu je citeľný posun po textovej i hudobnej stránke. Hudobne znie Barbora progresívnejšie, za čo v konečnom dôsledku môže partia jej hudobníkov – kamarátov, s ktorými je jednoznačne naladená na rovnakú vlnu. Textovo ustúpila irónia a kladie sa dôraz na závažnejšie témy, čomu dominuje hlavne skladba Kdyby, pre mňa asi najzásadnejšia a najlepšia skladba celej nahrávky. Naďalej však platí, že spojenie Barbora PolákováDavid Hlaváč, ktorí stoja za podstatnou časťou textov na platni, je tiež synonymom dokonalých slovných hračiek, ktoré sa hojne objavujú i v textoch na tejto platni.

V prípade albumu ZE.MĚ je veľmi ťažké označiť niektorú pieseň za slabšiu od inej. Poláková našťastie prináša mimoriadne vyrovnaný materiál, bez vaty a s dokonalým zmyslom. Každá pieseň, každá tónina, každé slovo v texte tu má svoje miesto. A Barbora je navyše speváčka, ktorá rozumie tomu, o čom spieva, takže vo výsledku to prináša dokonalý zážitok pre každú generáciu.

Album vyšiel vo vydavateľstve Supraphon, pochopiteľne na CD, ale tiež v podobe vinylovej platne. Čaro zvuku vinylu sa už pokúšali opísať mnohí, dovolím si však tvrdiť, že každý si v prehrávaní platní nájde niečo svoje a vždy bude mať iný dôvod k tomu, prečo sa k platniam vrátil. V mojom prípade je to zvuk, ktorý je v globále výraznejší a pre mňa pravdivejší, ako pri počúvaní CD. A to potom platí niekoľkonásobne pri tak dobrom obsahu, aký Barbora Poláková na nahrávke ZE.MĚ ponúka.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (BARBORA POLÁKOVÁ – ZE.MĚ):
2-8-5
Vono
Kdyby
Po válce
Na potom
Sami dva
Poď si
Nechápu
Milo II.
Turci a pressa
Těsně před koncem
Backstage

Vydavateľstvo: Supraphon
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 48 minút
Počet piesní: 12