Belfiato Quintet vydali debutový album

Belfiato Quintet je ďalšou vysokou kartou medzi českými komornými ansámblami na medzinárodnej scéne. Muzikanti mladého dychového kvinteta pôsobia v popredných orchestroch a sú jednotlivo, a aj ako súbor ovenčení cennými súťažnými trofejami. Z ich hry a vystupovania nadovšetko vyžaruje zdieľanie: Nás to baví!. Belfiato Quintet je súbor plný energie a inšpirácie ako dokazuje aj ich prvý štúdiový album, ktorý vychádza v Supraphone.

Belfiato Quintet svoju prvú štúdiovú nahrávku venuje výhradne českým skladateľom prvej polovici 20. storočia. Hornistka Kateřina Javůrková k tomu uviedla: Českého repertoáru pre naše obsadenie je naozaj veľa a my sa to snažíme ako český súbor využiť, a tak vznikol aj náš nový projekt debutovej platne. Vybrali sme dychové kvintetá od Pavla Haasa, Josefa Bohuslava Foerstera a Janáčkovo Mladí, ktoré si s nami zahral na basklarinet člen súboru Clarinet Factory Jindřich Pavliš. Pre samotné nahrávanie sme zvolili zvukomalebné priestory modlitebne Českobratskej cirkvi evanjelickej na Vinohradoch a osvedčené duo – pána režiséra Jiřího Gemrota a majstra zvukára Jana Lžičare. Myslím, že kombinácia toho všetkého dohromady zaručuje neobyčajný hudobný zážitok.

Dokončenie štúdiového albumu sa rozhodli členovia Belfiato Quintet financovať pomocou crowdfundingu. Je to stále obľúbenejší spôsob, ako rozbehnúť nejaký projekt. Ľudia za príspevok, ktorý nám poslali, dostali vždy nejakú odmenu. Samotný album, vstupenku na koncert, alebo úplne nehudobné odmeny. Napríklad tortu od hornistky Kateřiny Javůrkové, tréning v posilňovni s klarinetistom Jiřím Javůrkom alebo lezenie po skalách s fagotistom Ondřejem Šindelářom, upresňujú členovia Belfiato Quintet.

Originálne hudobné a ešte originálnejšie nehudobné odmeny evidentne fanúšikov zaujali. Crowdfundingový projekt Belfiato Quintet bol viac ako úspešný. Zoskupenie si dali za cieľ získať touto cesto 150 tisíc korún a na jeho Hithit konte dokonca svieti suma vyššia.