Benny Cristo: Sledovanie konkurencie odvádza od vlastného cieľa

Vlastnou snahou, bezhraničnou pracovitosťou, neustálym posúvaním sa vpred a nepochybne i vďaka štipke svojho exotického zjavu sa vypracoval medzi najžiadanejších mladých interpretov v Čechách i na Slovensku. Benny Cristo bude tento rok v máji zastupovať Českú republiku na Eurovízii v Rotterdame. Dostal sa tam ako víťaz národného semifinále, v ktorom sa k jeho piesni zhodne priklonili hlasujúci diváci, i medzinárodná porota. Benny Cristo tak nadviaže na mimoriadne úspechy Českej republiky v tejto súťaži, kedy sa minulý rok kapela Lake Malawi umiestnila na 11. mieste a rok predtým Mikolas Josef dokonca na šiestom mieste. A keďže Slovensko ani tento rok nevyslalo na súťaž svojho zástupcu, Kukni na to! sa s obrovskou radosťou stalo oficiálnym slovenským mediálnym partnerom českej eurovíznej výpravy. 

Benny, aká bola prvá bezprostredná reakcia, keď si sa dozvedel, že práve ty budeš tento rok zastupovať Českú republiku na Eurosongu?
Bol to trochu šok, moc som v to neveril. Potom prišla zmes pocitov a vidiny toho, čo nás čaká v rámci povinností, ktoré v tej chvíli prišli. Radosť a fakt, že je to super, sa dostavili až neskôr.

Vo finále sa vyberalo medzi siedmimi finalistami. Vieš, koľko kolegov sa tento rok prihlásilo do súťaže celkovo?
Sú ich desiatky, presne to ale neviem.

V hlasovaní divákov si sa ocitol na prvom mieste, v hlasovaní medzinárodnej poroty na mieste druhom. To je veľmi vzácna zhoda. Môže to byť predzvesť ďalšieho, snáď ešte väčšieho úspechu Česka v tejto súťaži?
To ukáže zahraničné publikum. Dám do toho všetko, urobím všetko preto, aby to tak bolo a odviedol som čo najlepšiu prácu.

Sledoval si svojich kolegov v predošlých ročníkoch a zvažoval si už vtedy, že sa pokúsiš o vystúpenie na Eurosongu?
Už som o tom párkrát uvažoval. Raz som to musel odložiť z rodinných dôvodov. Ale neľutujem, že som si počkal. Teraz to konečne vyšlo a myslím, že v správny čas.

Kvôli prípravám na Eurosong si vraj zrušil nie lacnú dovolenku v Ázii. Ešte ani raz si to neoľutoval?
Malo to zaujímavý priebeh a namiesto Ázie som sa ocitol na televíznom semifinále ukrajinskej Eurovzie, kde som dostal možnosť zaspievať svoju súťažnú pieseň Kemama naživo. Pobyt tam mi urobil veľkú radosť. Kyjev bol super! A práve teraz vám odpovedám počas pauzy v štúdiu v Afrike, kde chystám revamp súťažnej piesne.

Ako si na tom s prípravami vystúpenia?
Pripravujem a vychytávam detaily už teraz, každý deň. Snažím sa, aby bol song po inštrumentálnej stránke čo najlepší. V Prahe mám super tím, ktorý pracuje na scéne a šou a verím, že to bude bomba.

Takže diváci na Ukrajine ešte nevideli, to čo predvedieš v Rotterdame?
Šou na Ukrajine bola veľmi osekaná, bolo to veľmi narýchlo. Vyskúšali sme si ale prenos songu a šou televíznymi kamerami, reakciu ľudí na jeho prvé živé predstavenie, dali sme si feedback s producentom a bola to super skúška.

Ako reagovalo ukrajinské publikum?
Napodiv neuveriteľne, boli naozaj úžasní a reagovali lepšie, než som vôbec dúfal.

Máš už v rámci eurovízneho proma v diári aj ďalšie vystúpenia? A vôbec, aké reakcie na tvoj song prichádzajú z Európy?
Reakcie sú nadmerné a naozaj pozitívne, veľmi ma to teší. To som vôbec nečakal. Máme pred sebou nejaké preparties, také menšie vystúpenia v rámci Eurovízie, kde máme šancu predstaviť sa zahraničným fanúšikom. V semifinále už pre mňa Česká republika nemôže hlasovať, preto dáva veľký zmysel sa týmto akciám v zahraničí venovať.

Predpokladám, že ťa čaká niekoľko týždňov intenzívneho cestovania. Cestuješ rád?
Cestujem veľmi rád. Verím, že je to dôležité pre rozvoj osobnosti človeka. Ako po stránke rozhľadu a prehľadu o iných kultúrach, tak aj čo sa týka inšpirácie a nových impulzov do života.

Stihol si si už pozrieť dostupné piesne kolegov z tohtoročného Eurosongu? Našiel si medzi nimi svojho vlastného favorita a povedal si si pri niektorej, že to toto bude silná konkurencia?
Skôr som sa pozeral, či niekto nemá podobnú pieseň ako ja. A nemá! To som rád. Snažím sa nepozerať na konkurenciu. Nie preto, že by som sa jej bál, ale preto, že z bojových športov viem, že to človeka akurát odrádza a odvádza od vlastného vytýčeného cieľa.

Pavol Božík