Česká speváčka Lenny vydala album, na ktorý sa oplatilo čakať

Česká autorka a speváčka Lenny, ktorá vyniká charakterom a svojráznosťou, vydala dlho očakávaný album, na ktorom pracovala štyri roky. Nový album Weird & Wonderful srší žánrovú pestrosťou, jedinečným spracovaním a produkčnými vychytávkami Ondřeja Fiedlera, ktorý má na svedomí už druhý autorkin album.

Debut Hearts jej pred štyrmi rokmi otvoril cestu na európsky hudobný trh, a tak je zvedavá, kam sa ďalej posunie s horúcou novinkou Weird & Wonderful. Opäť sa držala svojho osvedčeného tímu, ale zabrúsila aj do zahraničia, kde pod krídlami producentov Clinta Murphyho a Marcusa Trana vznikol jej už druhý duet s Marpom. Veľmi detailne sa sama Lenny venovala tiež vizuálnej stránke albumu, čím dokonale uzavrela jeho tvorbu. Album Weird & Wonderful vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Universal Music.

Najčastejšie otázky ohľadne druhého albumu sú na jeho nadväznosť úspechu debutovej nahrávky Hearts. Znie to ako nejaké prekliatie debutového albumu. Ten mi do života vniesol veľmi veľa pozitívneho, množstvo zážitkov a otvoril mi cestu na európsky hudobný trh. To je to očakávanie, ktoré mám od nového albumu ja – kam ďalej ma toto všetko posunie, zamýšľa sa Lenny.

Ondřej Fiedler, producent albumu, o novinke hovorí, že je oproti debutu temnejšia a zároveň uletenejšia: Od okolia som cítil tlak, s čím prídeme, ale snažili sme sa neriešiť, či sa to bude niekomu páčiť, alebo nie. Na platni sme ja i Lenny nechali veľký kus samých seba. A jedným dodáva, že sa zvukovo nechali inšpirovať deväťdesiatymi rokmi: Celá tá éra, v ktorej som vyrastal, sa vracia, tak som to využil, oživil som staré nahrávky, ktoré som mal rád a k tomu som si napočúval, čo práve frčí.

Album vznikal naozaj dlho a tentoraz práce na ňom prebiehali oddelene. Prvá demonahrávka bola pripravená už v októbri 2016 a posledná skladba vznikla iba týždeň pred odovzdaním albumu. Počas štyroch rokov teda speváčka tvorila, triedila a zahadzovala nápady, pretvárala melódie, pracovala na singloch a videonahrávkach, a v kooperácii s producentami dávala priechod kreativite, ktorá sa na pestrom albume perfektne odráža.

Novinkou je zahraničný mix, ktorý takmer k celému albumu vznikol v Anglicku. Ďalšie zahraničné tendencie a chuť experimentovať mala Lenny aj s producentami. Očakávala, že by mohli priniesť nový smer a nádych. Nakoniec to dopadlo úsmevne a autorka zostala pri svojom tíme.

Za všetko je krásnym príkladom pesnička Home, ktorú som pôvodne napísala v Berlíne s mojim novozélandským kamarátom a pesničkárom Chesterom Travisom a švédskym skladateľom Kimom Wennerstromom. Keď sa mi ale od nemeckého producenta vrátila v podobe akéhosi duc-duc disca, bol to pre mňa odstrašujúci príklad, vysvetľuje Lenny dnes už s úsmevom.