Praha bude konečne počuť Štefana Margitu v jeho životnej úlohe

Úloha poloboha Ohňa Logeho v opere Richarda Wagnera, Zlato Rýna, je opernému tenoristovi Štefanovi Margitovi zrejme súdená. Hral a spieval ju už v Lisabone, San Franciscu, Mníchove, Amsterdame, Houstone, Chicagu a v newyorskej Metropolitnej opere. Zahraniční kritici sa vzácne zhodujú v tom, že Štefan Margita patrí v súčasnosti k najlepším predstaviteľom tejto úlohy na svete. A pri príležitosti osláv 150 rokov od prvého uvedenia Wagnerovej opery Zlato Rýna v Mníchove v roku 1869 sa Štefan Margita v úlohe, ktorá mu priniesla svetové renomé, predstaví v koncertnom prevedení tejto opery konečne tiež v Prahe. Konkrétne v pražskom Fóre Karlín 23. a 26. mája tohto roku.

Hovorí sa, že doma nie je nikto prorokom, a preto som veľmi zvedavý, ako prijme Wagnerovu operu Zlato Rýna tuzemské publikum. Poloboh Ohňa Loge je veľký intrigán a veľký hýbateľ deja v prvej a najkratšej Wagnerovej opere z jeho operného cyklu a legendárnej ságy Prsteň Nibelungov. Loge pomáha germánskym bohom v zápase so silami zla o svetovládny prsteň. Je to náročná a pritom pre mňa veľmi vďačná úloha, v ktorej mám čo hrať a spievať. Už aj kvôli tomu, že počas 150 minút trvajúcej opery prakticky neopustím javisko. Vo svete som sa v tejto opere predstavil v najrôznejších inscenáciách. Aj v tých veľmi moderných, hovorí operná hviezda.

Vo všetkých svetových operných domoch, kde Štefan Margita Logeho hral a spieval, ho videla aj jeho manželka Hana Zagorová, ktorá s výnimkou jednej opery v Paríži videla svojho manželka na všetkých jeho zahraničných premiérach. Štefan je ako Loge skutočne báječný a táto úloha mu nesmierne pristane a môže v nej naplno ukázať šírku svojho speváckeho a hereckého talentu, hovorí deväťnásobná Zlatá slávica. Tá bola v roku 2013 prítomná aj na premiére Zlata Rýna v newyorskej Metropolitnej opere, kde sa na Štefana prišli pozrieť aj ich priatelia, manželia Martina a Miloš Formanovci. A pretože úlohu Wotan hral a spieval v New Yorku v súčasnosti najslávnejšej svetový basbarytonista, Velšan Bryn Terfel, ktorý sa priatelí s legendárnym rockerom Stingom, stretol sa náš pár v šatni v MET aj so zakladajúcim členom skupiny Police.

Koncertné prevedenie opery Zlato Rýna Richarda Wagnera bude v pražskom Fóre Karlín naštudované v nemeckom origináli s českými a anglickými titulkami. Pražské publikum sa v tejto opere môže popri Margitovi tešiť na prvotriednych zahraničných wagnerovskych spevákov. Na lotyšského basbarytonistu Egilsa Silinsa v úlohe najvyššieho boha Wotana, na nemeckého basbarytonistu Thomasa Gazheliho v úlohe kráľa škriatkov Albericha, holandského tenoristu Arnolda Bezuyena a nemeckého basgitaristu Christiana Hübnera. A hviezdne bude aj obsadenie hlavných ženských postáv v tejto opere. Žiarlivú Wotanovu manželku Frick zaspieva slávna nemecká speváčka Ursula Hesse von Steinen a úlohu vševediacej bohyne Erdy prijala nemecká altistka Renée Morloc, ktorú poznáme z obsadenie pražskej inscenácie Wagnerovej tetralógie z roku 2005. Popri hosťujúcich medzinárodných hviezdach nebudú chýbať vynikajúci českí sólisti – Kateřina Kněžíková, Jana Horáková Levicová, Václava Krejčí Housková a Jiří Rajniš. Koncertné prevedenie celého Zlata Rýna si diváci vychutnajú v podaní Orchestra Štátnej opery pod taktovkou hudobného riaditeľa Štátnej opery Andreasa Sebastiana Weisera.