Clarinet Factory finišujú s novým albumom

Clarinet Factory (autor foto: Martin Straka, zdroj foto: Supraphon)

Dlhých sedem rokov od vydania poslednej štúdiovky s názvom Out of Home a tri roky po dvojalbume Worx and Revox prichádza medzinárodne cenený ansámbel Clarinet Factory s novým štúdiovým počinom. Novinka, ktorá dostala názov Meadows, vychádza 3. marca v belgickom vydavateľstve homerecords.be. Na albume sa podieľali hostia ako Joe Acheson z britského Hidden Orchestra, folklórny súbor Grunik alebo bubeník Dan Šoltis z Vertigo Quintet.

Clarinet Factory sa podľa vlastných slov vracajú k svojim prirodzeným koreňom. “Nedá sa úplne povedať, že by sme sedem rokov len zaháľali. Okrem iného sme zložili hudbu k inštalácii Modiglianinej pražskej výstavy v Obecnom dome alebo pre Múzeum Karla Zamena a prijali sme niekoľko štúdiových ponúk na spoluprácu ako napríklad od Hidden Orchestra, Tata Bojs alebo Václava Neckářa. Navyše sme chceli mať na album zozbierané skladby, ktoré dozreli na koncertoch a majú aj nejakú odozvu od publika. To sa, myslím podarilo a aspoň sme nemuseli v štúdiu strácať toľko času so skladaním a s tým súvisiacimi problémami a omylmi,“ vysvetľuje kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš, prečo sa na novú štúdiovku pomerne dlho čakalo.

Štvorčlenný súbor, ktorý okrem Jindřicha Pavliša tvorí Ludek Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, novinku nahrával v nouzovskom štúdiu SONO a hlavným zámerom bolo, aby ,”všetky skladby mali prirodzený ťah, spoločnú rezonujúcu farbu, dynamiku a aby sa to nemuselo robiť chemicky na pulte.”

Ako sa výsledok vydaril, zistíme 3. marca, kedy album vyjde v belgickom labeli homerecords.be, ktorý Clarinet Factory oslovil k spolupráci na základe ich účasti na minuloročnom ročníku medzinárodného hudobného veľtrhu World Music Expo (WOMEX). V Českej republike album vychádza v ten istý týždeň v distribúcii Supraphonu.