Díva sa na nás Boh?

Premýšľam, kedy som sa prvý raz zamyslel nad tým, či existuje Boh. Nikdy som nenavštevoval kostoly, iba ak v rámci turistických prehliadok. Verím, že niečo stráži náš život, ale skôr sa prikláňam k tomu, že je to niečo a nie niekto. Nikomu však neberiem jeho vieru. Osobne sa však skôr stotožňujem s tým, čo kedysi na začiatku deväťdesiatych rokov povedala Madonna: Verím, že niekto tam hore nad nami bdie, no nepredstavujem si ho ako deduška na obláčiku.

Prečo to obsiahle intro? Prečo ten názov požičaný z piesne Richarda Müllera? Pretože, keď som pred časom počúval audioknihu Williama Paula Younga Chatrč a pred pár dňami som si pozrel film, celkom prirodzene sa opäť vynorili otázky, ako to s Bohom vlastne je. Existuje? A ak áno, ako vyzerá? Je to muž, alebo žena? Však už tvorcovia filmu Jay a mlčanlivý Bob vracajú úder v roku 2001 prišli s myšlienkou, že Boh je žena (hrala Ho Alanis Morissette). Alebo má viac podôb? S touto myšlienkou sa práve pohráva autor Chatrče.

Príbeh o hľadaní nádeje, zmyslu života a hlavne viery začína ako detektívka. Počas rodinného výletu niekto unesie najmladšiu dcéru Macka Allena Phillipsa. Sponka lienky, ktorá sa objavila na stole, za ktorým si malé dievčatko ešte pred chvíľou kreslilo svoj posledný obrázok naznačuje, že sa po rokoch aktivoval lienkový vrah. Koniec všetkým nádejam prinesie nález dievčatkiných zakrvavených šiat.

Niekoľko rokov po tragickej strate objaví Mack v poštovej schránke podivný odkaz, v ktorom ho pisateľ pozýva do opustenej chatrče uprostred oregonskej divočiny, na to isté miesto, kde sa našli stopy krvi jeho dcérky. Napriek tomu, že Mackovi pripadá jeho vlastné správanie nanajvýš bláznivé, vydá sa v jedno zimné popoludnie na miesto a to, čo tam nájde, navždy zmení jeho život.

Mackov hlboký žiaľ je konfrontovaný s večnosťou a on zrazu prežité utrpenie vníma úplne inak. Láska a odpustenie, náročná cesta zmierenia a milosrdenstvo nakoniec prinesú radosť do duše otca, ktorý sa so stratou dcéry zmieri a vyrovná.

Keď som zhruba pred rokom zistil, že sa chystá filmová adaptácia Chatrče, pomyslel som si, že to bude ťažký oriešok. Príbeh má mimoriadne silnú myšlienku a prinúti premýšľať aj ortodoxne veriaceho, rovnako ako i zarytého ateistu. Young navyše písal príbeh tak, aby dal čitateľovi, či v mojom prípade poslucháčovi priestor na predstavivosť a dostatok času na premýšľanie. Dokáže toto všetko obsiahnuť dvojhodinový film tak, aby mal divák z toho rovnaký zážitok, ako poslucháč, či čitateľ?

Režisérovi Stuartovi Hazildinemu sa svojim spôsobom podaril malý zázrak. S vedomím, že sa sfilmovaním Chatrče nevyhne istej kontroverznosti, nakrútil svoj (iba) druhý film prosto tak, ako to cítil a oplatilo sa. Do dvoch hodín sa mu podarilo dostať to najpodstatnejšie z knihy a prinútiť diváka premýšľať. Samozrejme, prvá časť filmu má rýchlejší spád, pretože jej súčasťou je i únos dcéry. Druhá časť je pomalšia, pretože to hlavný hrdina hľadá svoju stratenú vieru a dostáva šancu odpustiť. Napriek tomuto skoku v tempe pôsobí film ako celok veľmi vyrovnane.

Chatrč sa totiž nehrá na akčný veľkofilm, ale je filmom, ktorý nás má v dnešnej dobe prinútiť zamyslieť sa. Možno i z toho dôvodu Hazeldine nešiel cielene po veľkých hereckých menách, ktoré by v tomto prípade mohli diváka skôr rozptyľovať, než by boli prínosom. Najväčšou hviezdou je tak oscarová herečka Octavia Spencer (Oscar za vedľajšiu ženskú úlohu vo filme Farba citov).

Chatrč je film, ktorý sa oplatí vidieť. Ak pre nič iné, tak preto, aby divák na dve hodiny vypol z reality a možno sa zamyslel nad hodnotami vecí, za ktorými sa denne ženie. Magic Box prináša film s českým dabingom, českými a slovenskými titulkami na DVD i na Blu ray. Ak by ste pátrali po bonusoch, tak film prišiel na náš trh bez nich.

Pavol Božík
80%

Réžia: Stuart Hazeldine
Hrajú: Sam Worthington, Radha Mitchell, Octavia Spencer, Graham Greene, Megan Charpentier, Gage Munroe, Ryan Robbins, Carolyn Adair, John Specogna, Lane Edwards, Tim McGraw, Avraham Aviv Alush, Sumire Matsubara

Žáner: Dráma
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 3. marec 2017)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 132 minút
Jazyková verzia: česká (DTS-HD Master Audio 5.1), anglická DTS-HD Master Audio 5.1
Titulky: české, slovenské