Clarinet Factory rezonujú v zahraničí

Clarinet Factory (autor foto: Martin Straka, zdroj foto: Supraphon)

To, že hudba nepozná hranice, je okrídlené a možno niekedy až nadmerne užívané tvrdenie. Sú ale chvíle, kedy i napriek tomu dokáže zarezonovať plnou silou. Aktuálne sú žiarivým príkladom českí Clarinet Factory. Štvorčlenný dychový ansámbel, ktorý si postupne razí svojou nadžánrovou hudbou cestu bez ohľadu na štátne hranice, okúzlil svojou spoločnou skladbou s Alanom Vitoušom Bird Song z albumu Out Of Home (2010) mladú ruskú animátorku Ekaterinu Novostrujevu a vznikol tak malebný animovaný klip, ktorý zároveň uvádza prvý Ekaterinin autorský film The Girl – Bird.

Mám dojem, že sa s Clarinet Factory nachádzame v tak trochu filmovom období. Prvou lastovičkou je práve klip Bird Song, ktorý k nám doputoval až z Ruska. Ako presne nás Ekaterina objavila, nevieme, ale je vtipné, že jej mail písaný lámanou češtinou skončil v spame našej manažérky a pred vymazaním ho zachránila iba letmo zahliadnutá zmienka o Clarinet Factory. Aktuálne rokujeme o ďalšom použití našej hudby vo filme, viac zatiaľ ale prezradiť nemôžem, hovorí kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš.

Filmové novinky nie sú jedinými úspechmi Clarinet Factory v zahraničí. V priebehu posledného pol roka sa úspešne ako prvý z Českej republiky dostal ansámbel do oficiálneho výberu poroty hneď dvoch významných hudobných veľtrhov. Na jeseň to bol showcase v rámci world music festivalu Mundial Montréal v Kanade a v máji showcase v rámci Classical: NEXT v holandskom Rotterdame. Z oboch prezentácií sa Clarinet Factory vrátili s výbornými reakciami i prijatím a výsledkom je napríklad aktuálne turné v kanadskom Ontariu (šesť koncertov – medzi nimi napríklad známy kanadský Sunfest, Kultrún World Music Festival v Kitcheneri a českými krajanmi v spolupráci s ambasádou organizovaný koncert v Toronte).

S množstvom predchádzajúcich zahraničných vystúpení Clarinet Factory vypomohli České centrá a lokálne ambasády ČR. Aktuálne turné i ďalšie koncerty však už prichádzajú priamo za kapelou vďaka vybudovanému renomé a kontaktom, čo môže byť inšpiráciou i pre ďalších domácich muzikantov s koncertnými ambíciami za hranicami.

I napriek vysokej koncertnej vyťaženosti štvorica Jindřich Pavliš (klarinet), Vojtěch Nýdl (klarinet, spev), Petr Pepíno Valášek (basklarinet) a Luděk Boura (klarinet) nezabúda ani na autorskú činnosť. Od posledného štúdiového albumu Meadows vydaného v belgickom labeli homerecords.be už predsa len uplynuli dva roky. Kapela sa netají, že štúdio volá stále hlasnejšie a hlasnejšie. Vraj ak všetko pôjde dobre, môžeme sa na nový materiál tešiť už na budúci rok. Predchádzajúcimi albumami nastavená latka i ďalšie aktivity kapely sú navyše prísľubom, že opäť nezostane len pri domácich lúkach a hájoch.