Colours of Ostrava s veľkými menami world music

Afro Celt Sound System (autor foto: Tom Oldham)

Medzinárodný festival Colours of Ostrava dáva od svojho vzniku veľký priestor popredným svetovým menám zo scény world music – umelcom a kapelám, ktorých korene ležia v tradičnej hudbe Afriky, Ázie, ale aj Európy alebo Ameriky. „Prvé tri mená – Afro Celt Sound System, Faada Freddy a Speed Caravan – sa na Colours of Ostrava vrátia po mnohých rokoch. Budú to však návraty v nových zostavách či s novým programom, často s presahmi do rocku, elektroniky, psychedelie alebo gospelu,“ hovorí v úvode riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Britská štrnásťčlenná superformácia Afro Celt Sound System, pod vedením Simona Emmersona, známa fúziou galských a západoafrických hudobných tradícii s elektrobeatmi, sa v Ostrave stane jednou z world music hviezd. „Predali milióny albumov vydaných Petrom Gabrielom, omráčili odborníkov aj Roberta Planta a svojim nasledovníkom navždy určili smer. Na Colours of Ostrava prinesú nový album Source, ktoré patrí podľa viacerých ankiet k najvýznamnejším nahrávkam roku 2016,“ hovorí Zlata Holušová. K pôvodnému nevšednému elektro-akustickému zvuku, ktorému vládne zvonivá kora N’Faly Kouyateho z Guinei, dunivá bhangra hráča na bubon dhol Johnnyho Kalsiho a umenie írskej hráčky na dudy Emer Mayock, sa po novom pridali uhrančivý gajdoš, gitarista a raper Griogair, ženský guinejský zbor Les Griottes, severoírska jazzová speváčka a flautistka Ríoghnach Connolly i prepracovaný rytmický súboj Robbieho Harrisa s bodhranom a talking drumom úchvatného Moussa Sissokeho.

Na Colours of Ostrava sa Afro Celt Sound System vráti v pozmenenej zostave po siedmych rokoch, podobne ako senegalský spevák Faada Freddy, býbalý člen slávneho hip hopového tria Daara J, ktoré návštevníci videli dokonca pred dvanástimi rokmi. K fascinujúcej hudbe mu tentokrát bude stačiť len hlas, telo a päťčlenná acappela skupina. Faada Freddy sa v roku 2015 triumfálne vrátil s nádherným albumom Gospel Journey, zmesou gospelu, soulu, jazzu, reggae, popu a hip hopu, nahranom len s úžasnými hlasmi, beatboxom a s perkusionistom, bubnujúcim na ozvučenú hruď. „K tvorivosti nepotrebujete nutne peniaze. Hudba môže byť dostupná pre každého. Stačí vám hlas a telo,“ tvrdí Faada.

A do tretice sa po ôsmych rokoch vracia do Ostravy alžírsko-senegalsko-francúzska formácia Speed Caravan, ktorá pod vedením alžírskeho hráča na elektrifikovanú lutnu oud Mehdi Haddaba, mieša do výrazného zvuku severoafrické chaabi, mbalax, hard rock aj elektro. „Predstavte si, že Led Zeppelin natočili album v Afrike, alebo že Joe Satriany strávil dovolenku na Sahare,“ naznačuje Mehdi, čo máme očakávať od Speed Caravan, s ktorým dobil Mehdi väčšinu významných festivalov a získal si povesť odvážneho inovátora pôvodne akustického nástroja. S formáciou sa zapojili aj do Albarnoveho projektu Africa Express a sám hosťoval u kadekoho: Rachid Taha, Gorillaz, Salif Keita, Ibrahim Maalouf, Eric Truffaz a ďalší.

Šestnásty ročník festivalu Colours of Ostrava prebehne od 19. do 22. júla 2017 opäť v unikátnom industriálnom areáli Dolních Vítkovic s doteraz oznámenými hviezdami ako Imagine Dragons, Norah Jones, alt-J, Birdy, Moderat, Laura Mvula, Benjamin Clementine a Nouvelle Vague.

Štvordňové vstupenky na Colours of Ostrava 2017 sú v predaji na stránke festivalu a v sieti Ticketpro. Aktuálna cena je 2290 Kč (80,08€). V predaji je taktiež ubytovanie v stanovom mestečku, parkovanie alebo miesto pre karavan.