Čujte Slovo

Film Slovo inšpiroval vznik nápaditého albumu duetov, na ktorom hviezdia vskutku veľké mená – Lenka Dusilová, Vojtěch Dyk, Ondřej Brzobohatý, Katarzia, Kristína Mihaľová, Ondřej Ruml, Václav Havelka a mnohí ďalší. Supraphon vydal album ešte pred premiérou filmu, ktorá bude budúci štvrtok.

Dobový film režisérky Beaty Parkanovej sleduje príbeh manželov, ktorí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrom i zlom. Od medzinárodnej poroty filmového festivalu v Karlových Varoch získal film hneď dve hlavné ceny – Beata Parkanová si prevzala Cenu za najlepšiu réžiu a Krištáľový glóbus si odniesol Martin Finger ako najlepší herec.

Do slovenských a českých kín vstúpi film Slovo 15. septembra 2022. Pri tejto príležitosti vydal dnes Supraphon album duetov inšpirovaných filmom, ku ktorému texty piesní napísala samotná režisérka. Hudobným producentom albumu je uznávaný autor filmovej hudby Jan P. Muchow.

Ústrednú pieseň naspievali Vojtěch Dyk a Lenka Dusilová. Toto bol prvý text na album a môj prvý pokus o text piesne. Bola som nervózna, či ho Honza Muchow prijme, a potom už nasledovala len radosť z toho, akú hudbu k nemu zložil, hovorí k piesni Beata Parkanová.

Album obsahuje dvanásť nahrávok jedenástich duetov, pričom duet Jedinou naspievali v dvoch hudobných verziách Eva ŠuškováRobertom Pospišom a Markéta FoukalováMichalom Šupákom. V ďalších duetách možno počuť Annu Fialovú s Ondřejom Rumlom, Kristínu Mihaľovú s Katarziou, Andreu a Mikoláša Růžičkových, Kateřinu Winterovú s Václavom Havelkom, Terezu Krippnerovú s Ondřejom Rychlým, ale tiež Ondřeja G. Brzobohatého s Danielou Písařovicovou a mnoho ďalších česko-slovenských osobností.

Na zloženie hudby oslovil Jan P. Muchow Michala Novinskiho, Maroša Hečka, Beatu Hlavenkovú, Michala Šupáka, Mikoláša Růžičku, Nikolaja Nikitina či Ondřeja Rychlého. Považujem za kľúčové, že sme sa s Beatou Parkanovou vopred dohodli, že nebudeme pri zadávaní textov k zhudobneniu nikomu nič diktovať. Proste voľnosť v akomkoľvek žánri. A tiež to, že šlo o česko-slovenskú spoluprácu, nám dávalo s Marošom Hečkom väčšiu slobodu vo výbere autorov a vytipovaní najvhodnejších interpretov pre tu-ktorú pieseň, uviedol kurátor projektu Jan P. Muchow.

Album Slovo prináša svet šansónovo ladených duetov, ktoré sa líšia svojou pestrosťou, poňatím a interpretmi a spája ich určitá hĺbka, sila a neha. Myslím, že tento album prináša mimoriadne pestrú škálu súčasných muzikantov, ktorí predstavujú svoje rôzne prístupy k hudbe, a zjednocuje ich téma a súdržnosť textov. Verím, že si každý poslucháč dokáže na albume nájsť duet svojho srdca. Duet, ktorý je práve teraz duetom jeho života, jeho slovom, tým, čo teraz prežíva, cíti, rieši, dodáva k projektu, ktorý vznikal dva roky scenáristka, režisérka a teraz i textárka Beata Parkanová. Okrem CD vyjde album v novembri aj na vinyle.