Dagmar Pecková vydala nový album

Zdroj foto: Supraphon

Speváčka Dagmar Pecková, ktorá hosťovala na svetových operných scénach a je spájaná s Mozartom, Mahlerom a aj Bizetovou Carmen, sa nikdy neuspokojí s akademizmom a prázdnou formou. Jeden z jej snov, album piesní Kurta Weilla, sa stáva skutočnosťou 25 rokov potom, čo v Stuttgartskej opere stvárnila hlavnú ženskú rolu v opere Sláva a pád mesta Mahagona.

Weillova hudba je veľmi inšpiratívna. Spolu s Bertoldem Brechtem v nerozlučnej dvojici stvárnil umenie obyčajného človeka a podarilo sa mu preniesť témy zo vznešených palácov a meštianskych salónov neskorého romantizmu do obyčajných mestských hostincov, bordelov a zločineckých galériek. Obdiv k americkej hudbe 20. rokov minulého storočia autora inšpiroval a nachádzame u neho veľké množstvo jazzových prvkov. A práve to je typický Kurt Weill. Je to teda autor tzv. vážnej hudby, keď skladal symfónie? Je to autor operný, keď skladal opery? Je to autor piesňový alebo šansónový, keď tvoril francúzske šansóny na nerozoznanie od tých typicky francúzskych alebo prvé americké muzikály? Áno to všetko je Kurt Weill, nachýňa sa Pecková.

Dagmar Pecková vydala album Wanted / Piesne Kurta Weilla vo vydavateľsve Supraphon. Táto nová štúdiová nahrávka vznikla v spolupráci Peckovej a Epoque Quartet & Orchestra, Miroslav Hloucal Jazz Band a s dirigentom Janom Kučerom. V nahrávke zároveň účinkuje sólista Opery Národného divadla, barytonista Jiří Hájek.