Dan Bárta príde koncertovať na Slovensko

Dan Bárta & Illustratosphere vydali po viac ako dvoch desaťročiach reedíciu vypredaných prvých albumov Illustratosphere (2000) a Entropicture (2003). Od 12. apríla bude nové vydania sprevádzať tiež koncertné turnér s názvom Němá éra. Kapelu čaká 15 zastávok v Českej republike a 3 vystúpenia na Slovensku – 16. apríla v Kine Fontána v Piešťanoch, 22. apríla v DKC Veritas v Košiciach a 23. apríla v Dome Kultúry v Rimavskej Sobote.

V ideálnom prípade zaznie na koncertoch väčšina piesní starého albumu. Stačí sa zísť, pripraviť, nadýchnuť sa a spustiť. Niektoré piesne sa sluší predniesť viac menej doslova, iné bude potrebné poňať originálnejšie, proste tak, ako to v živote chodí. Occamova britva je naša zlá a krutá kamarátka, hovorí o prípravách na koncerty Dan Bárta.

Až 11-násobného držiteľa Ceny Anděl, Dana Bártu, sprevádza kapela Illustratosphere v zložení gitarista Miroslav Chyška, klávesák Filip Jelínek a kontrabasista a basgitarista Robert Balzar. Všetci traja sú uznávanými muzikantmi, skladateľmi a tiež členmi kultovej formácie J.A.R. Od roku 2014 je súčasťou Illustratosphere tiež slovenský bubeník a promotér Martin Valihora spolupracujúci s mnohými zahraničným hviezdami, v minulosti napríklad s japonskou klaviristkou Hiromi Uehara.

Pôvodne to bolo myslené ako také jednorazove stretnutie ľudí a hráčov nad Filipovými, mojimi a Mirkovými piesňami. V tej dobe a v tom rozpoložení, v akom sme boli, nemal pojem budúcnosť takmer žiadne kontúry ani váhu, ale nakoniec z toho tá pracovná a tvorivá skupina vzišla. Kto by to bolo povedal? Bezmála štvrť storočia nie je v živote človeka zanedbateľný úsek, hovorí Dan Bárta.

Oba albumy vychádzajú v limitovanom množstve na CD (Illustratophere / Entropicture) a prvýkrát tiež na vinyloch (Illustratophere / Entropicture), Entropicture dokonca ako dvojvinyl. Remasteringu nahrávok sa ujal Miroslav Chyška. Ako zakladajúci člen kapely stál tiež pri pôvodnom zvuku debutu Illustratosphere, s ktorou získal cenu Českej hudobnej akadémie Anděl v kategórií Album roka, spoločne s Danom Bártom tiež v kategórií Spevák roka.

Albumy vychádzali ešte v dobe, keď nebolo bežné mastrovať a limitovať nahrávky na krv, vtedy išlo o poctivý full mastering. Myslím, že až so súčasnými technológiami, majú piesne tú správnu farbu. Mastering pre vinyl aj CD je rozdielny, každé médium má iné špecifiká. Preto si myslím, že pre naozajstných fanúšikov a zároveň audiofilných nadšencov budú tieto reedície vlastne nové. Rovnaké piesne, iný zážitok, popisuje Mirek Chyška.