Dara Rolins sú emócie, spoveď… a tak ďalej

Zdroj foto: Dara Rolins Facebook

Koľko toho prežijeme za šesť rokov? A koľko toho si zapamätáme? Teda, koľko z tých vecí je takých, že navždy ovplyvnia náš život? Dara Rolins toho prežila na jedno žieňa až príliš. A neboli to vždy pekné veci. Dara Rolins prichádza po šiestich rokoch s novým albumom, ktorý je o tom všetkom, čo za tých šesť rokov prežila a o nádeji, že dobro ešte stále vyhrá nad zlom.

Šestka nie je nijako zvlášť magické číslo (aj keď numerológovia by ma za to konštatovanie zrejme rozštvrtili). V prípade Dary Rolins a jej fanúšikov však o istej magičnosti reč byť môže. Ak napríklad šesť rokov vynásobíme magickou trojkou, máme osemnásť a presne toľko piesní prináša jej nový album ETC (et cetera = a tak ďalej).

Ale to iba na okraj. Ono magický je v prvom rade obsah nahrávky, na ktorom Dara nie je iba speváčka, ale v niekoľkých prípadoch i spoluautorka hudby a okrem jednej piesne (cover piesne od Stevieho Wondera) výhradnou autorkou (alebo aspoň spoluautorkou) textov. Nechcem v tom nasilu hľadať nejakú mágiu, ale jedno je v tomto prípade isté…

Nič nie je prirodzenejšie, ako keď si interpret sám píše texty. Ide tu hlavne o to, že keď sa do toho vloží úprimne a so srdcom, vzíde z toho väčšinou veľmi silná spoveď, čo v prípade Dary Rolins patrí na sto percent. Hej, asi dvakrát som sa pristihol pri tom, že mi prekážalo frázovanie, čo je však pri osemnástich piesňach zanedbateľné.

Vzhľadom k tomu, aký je Dara živel a je o nej dobre známe, že čo na srdci to na jazyku, dá sa ETC považovať za veľmi silnú spoveď ženy, ktorá je šťastná, keď je ľúbená, keď má koho ľúbiť, keď má okolo seba ľudí, na ktorých sa môže spoľahnúť, ale aj ľudí, ktorým môže byť oporou. Ženy, ktorá je síce častokrát skúšaná, životom, osudom, či napríklad bulvárom, no ženy, ktorá to vďaka láske dokáže všetko prekonať a postaviť sa z kolien na rovné nohy a naplno žiť.

Priznám sa, že Daru mám najradšej v tanečnej polohe. Preto asi najviac ulietam na piesni Zákon. ETC mi hrá v prehrávači už niekoľko týždňov, dookola, no keď príde na Zákon, otočím ho niekoľkokrát, kým nechám hrať album ďalej. Tá pieseň je neskutočne chytľavá, je nákazlivá. V tom najlepšom slova zmysle.

A vo svojej podstate je veľkou očistou, či odľahčením od silných emócií, ktoré ETC prináša. Hudobne a produkčne je to nahrávka svetových parametrov. Ale to bola Dara, ako speváčka, vždy. Možno na naše pomery je to nahrávka až moc čierna. To však už zrejme nikoho neprekvapí, keďže Dara sa týmto smerom uberala už od čias, keď sa z Dariny stala Dara, ktorá sleduje aktuálne hudobné trendy a chce sa s nimi pasovať. Ide jej to na výbornú.

Emočne je však ETC silný album vďaka textom. Dnes je už veľmi vzácne nájsť piesne, v ktorých má zmysel hľadať ich význam. Hlavne v piesňach našich umelcov. Častokrát sú príliš depresívne, alebo v plnej miere o ničom. Samozrejme, česť výnimkám. Málokedy sa však nájde album, ktorý chcete počúvať dookola a zamýšľať sa nad tým, o čom interpret spieva. V prípade ETC budete hľadať významy, inotaje, synonymá, teda zmysel tých textov veľmi ochotne.

Dara Rolins totiž prináša svoju osobnú exkluzívnu spoveď, ktorá napriek tomu, že nie je ľahká, je pri konečnom zúčtovaní mimoriadne pozitívna. Napriek tomu, čo má Dara Rolins za sebou a spieva o tom, je ETC veľmi pozitívna nahrávka. Hovoriť o tom, že Dara je zároveň famózna speváčka, ktorej to všetko hravo uveríte, hádam ani netreba.

Československá popová diva sa po šiestich rokoch vrátila so skvelou nahrávkou, ktorú jej môžu závidieť nielen kolegyne, ktoré hovoria rovnakým jazykom. Pridanou hodnotou je booklet, ktorý je exkluzívnou fotoknihou, ktorá dáva fanúšikom možnosť nahliadnuť do speváčkinho života. Oplatilo sa čakať.

Pavol Božík
90%

Tracklist albumu ETC:
Intro
Kolotoč
Dúha
Zákon
Sestry (feat. Laris Diam)
Láska
Lietam
My dvaja (feat. Rytmus)
Všetko alebo nič (remix by Maiky Beatz)
Od zajtra
Poď sa rozbiť
La Cosquillita (feat. FCuba)
Overjoyed
Myslím, že vieš
Posledný pokus (feat. Ego)
Svitá
Miesta
Viem čo chcem

Vydavateľstvo: Dara Rolins
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Exkluzívny predaj: Ruka Hore
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 64 minút
Počet piesní: 18