Debut Petra Zajačeka z Medial Banana

Mladý hudobník Peter Zajaček, ktorého viacerí fanúšikovia domácej hudobnej scény poznajú ako člena kapely Medial Banana, vydal debutový sólo album Nemám sa s kým hrať. Prináša na ňom 11 originálnych skladieb, v ktorých autor spoločne s hosťami prezentuje rôzne prístupy ku gitarovej hre, kompozícii a samotnej improvizácii.

Názov albumu vystihuje autorovu povahu a jeho hudobnú realitu, v žiadnom prípade nenaznačuje namyslenosť, dokonca práve naopak: Nie vždy sa viem zaradiť medzi skupinu muzikantov. Niektorým sa nedokážem vyrovnať zručnosťou a umom, iným zase egom – našťastie, dodáva s úsmevom. Moja komplikovaná povaha si ťažko hľadá priateľov na hudbu, často sa stretávam s ležérnym prístupom k hudbe, ktorý mi nesedí. V takom prípade sa hudobník často cíti najkomfortnejšie sám, lebo nikto ho nepochopí lepšie, ako on sám. Niekedy je menej viac.

Peter Zajaček je prvým členom kapely Medial Banana, ktorý vydáva sólový album. Jeho vydanie považuje za splnený sen: Vždy som si predstavoval, že budem fungovať aj pod svojím menom. Inštrumentálne i kompozične, aj keď je to v dnešnej dobe náročné, opisuje. Album Nemám sa s kým hrať sa vyvíjal síce dlho, ale prirodzene a Peter si podľa vlastných slov stojí za každým tónom, aj keď by s odstupom času možno vedel niektoré veci nahrať aj lepšie. Čaro okamihu má však často väčšiu hodnotu ako vyšperkovaná dokonalosť, zamýšľa sa.  Niektoré predpripravené skladby nahradili nápady vytvorené pár dní pred nahrávaním, pár skladieb dokonca vzniklo aj priamo v štúdiu.

V kútiku duše dúfam, že sa niekomu moja práca zapáči, prípadne ocení môj štýl a postupy. Bolo by skvelé, ak by sa skladby zapáčili ľuďom z rôznych hudobných svetov. Uvedomujem si však veľkú konkurenciu a nesmierne kritické ucho slovenskej spoločnosti. Viem, že album nemusí nič zmeniť, ale môže. Minimálne ma posunie k ďalšej tvorbe, uzatvára svoje očakávania mladý hudobník, ktorý verí, že sa mu podarí vytvoriť niečo, čo by mohlo obohatiť domácu hudobnú scénu.