Dnes sa volí! Ako s tým súvisí umenie?

Katarína Koščová (Autor foto: Vlastimil Slávik)

Dnes je deň D, dnes sa rozhoduje! Nad dnešným dňom nemožno iba tak mávnuť rukou, treba ísť povedať svoj názor, pretože iba tak môže prísť zmena. A je už veľmi potrebná. Spoločenské dianie je častokrát spájané s umeleckou sférou. Politici sa ničoho neboja tak, ako verejného názoru umelcov, pretože vedia, že ich hlas má najväčší dosah. Tak silný, že môže silno zamiešať kartami.

Piesne, ktoré nejakým spôsobom apelujú na spoločenské dianie, či už zámerne, alebo ten podtext v nich našli poslucháči, tu boli odjakživa. Nemalá dávka sa ich objavila i pred dnešným dňom.

Už po invázii ruských vojsk do Československa napríklad vznikla pieseň Běž domů Ivane. Jej autori, po zverejnení songu dostali dlhodobú umeleckú stopku.

Na udalosti spred roku 1989 reflektoval Ivan Hoffman v piesni Sľúbili sme si lásku. V novodobej slovenskej histórii ju v jedinečnom svojskom podaní zaradila na album 2010: Odysea Dva kapela IMT Smile.

Ten istý Ivan Hoffman bol známy politickým songami. Ďalší mal názov Nech mi nehovoria. Jeho nová verzia sa objavila v týchto dňoch a je nádhernou ukážkou toho, o akú nadčasovú skladbu ide.

História Slovenska sa nepochybne bude už navždy deliť na časy pred vraždou Kuciakapo vražde Kuciaka. Úkladná vražda investigatívneho novinára postavila na nohy veľkú časť národa, ktorému sa zodpovední vysmievali za záclonami svojich kancelárií. Aj za toto sa im treba ísť dnes poďakovať do volebnej miestnosti. Na danú situáciu zareagovala mladá československá kapela Instinct. Pesnička Nádej dokazuje vyzretosť tohto mladého ansámblu, ktorý dokáže spievať nielen o (ne)šťastnej láske, ale na svojich poslucháčov dokáže apelovať i takouto skladbou.

Kto vie, či Katka Koščová pri nahrávaní fantastického albumu Hranica dažďa premýšľala o tom, že pieseň Čo zostane sa stane symbolom predvolebného obdobia na Slovensku v roku 2020? V každom prípade sa ňou stala a jej obsah vyvoláva zimomriavky.

Hneď niekoľko umelcov, niekoľkých generácií sa stretlo pri nahrávaní skladby Predstavujem si krajinu. To, že ide o slovenskú verziu legendárneho hitu Imagine od Johna Lennona nie je vôbec prekvapením. Ale že slovenský text vznikol už začiatkom osemdesiatych rokov a je dodnes na výsosť aktuálny, to prekvapením je. Alebo tiež nie?

A na záver nesmie chýbať pieseň, ktorá bola súčasťou najzásadnejších dejín Československa. Tie najhlavnejšie dobové udalosti sa nikdy nezaobišli bez Modlitby Marty Kubišovej.

Dnes je ten deň, deň, kedy môžeme politikom vystaviť účet za to, čo posledné roky (na)robili. Nezahoďme túto šancu.

Pavol Božík