Do Bratislavy prichádza nový muzikál

Petra Maxinová

Na bratislavskú muzikálovú scénu prichádza muzikál o legendárnej postave slovenskej histórie zo 14. storočia. Matúš Čák Trenčiansky bol pánom Váhu a Tatier a jeho život je opradený legendami. Hudbu a námet napísal Ľubo Horňák, scenár má na konte Jakub Nvota. V muzikáli si zahrajú Peter Kočiš, Martin Harich, Jirka Zonyga, Petra Maxinová či Lera Rakárová, ktorí už skúšajú pod vedením režiséra Petra Weincillera. Premiéra bude 21. septembra 2018 v divadle Wüstenrot, v bratislavskom Dome odborov.

V roku 2011 som tento projekt zobral do Košíc, upravil sa príbeh, ktorý napísal Jakub Nvota, zmenila sa abstrakcia na reálny príbeh. Ľubo Horňák dotvoril ďalšiu hudbu, Jakub Nvota dopísal ďalšie scény príbehu, Marián Brezáni dopísal texty piesní. Až tu vznikol plnohodnotný muzikál, ktorým sa chceme predstaviť bratislavskému publiku, hovorí o prípravách Vladimír Tamaškovič, producent divadla Cassia, ktoré produkuje muzikál.

Muzikál Matúš Čák Trenčiansky je o ceste legendy, lásky a vášne v temnom období bojov na území Slovenska v 14. storočí. Je to príbeh šľachtica, ktorý spravoval až dve tretiny slovenského územia, vlastnil 14 žúp, 50 hradov a 500 dedín.

Oslovili sme oceňovaného divadelného režiséra Petra Weincillera, ktorý sa už roky venuje divadelnej tvorbe. Ja som chcel urobiť muzikál ako veľkofilm a on chcel umelecké dielo. Nakoniec sme sa dohodli na vytvorení tohto fantastického muzikálového diela, hovorí o prípravách Vladimír Tamaškovič.

Režisér Peter Weinciller precestoval s divadlom kus sveta a získal mnohé ocenenia. V týchto dňoch pracuje na prípravách, aby do septembrovej premiéry v divadle Wüstenrot bolo všetko hotové.

Teším sa na toto predstavenie, pretože máme výborných hercov a spevákov. Vidím, že majú naozaj radosť, že ich tá hudba baví a verím, že sa nám naozaj podarí vytvoriť spoločne vynikajúce dielo. Talentovanému spevákovi Martinovi Harichovi sedí postava mladého roztopašného kráľa. Výborná je spolupráca s Petrou Maxinovou, ktorá má nádhernú farbu hlasu a dá tomu tú výbornú emóciu, hovorí o prípravách režisér muzikálu Peter Weinciller.

V muzikáli si zahrajú a zaspievajú Peter Kočiš, Martin Harich, Jirka Zonyga, Petra Maxinová, Lera Rakárová, Milan Šimek, Otto Kollmann, Peter Pavlík a ďalší. Speváčku Petru Maxínovú mohli diváci vidieť v hlavných ženských úlohách muzikálov Krysař v divadle Kalich Praha, na  bratislavskej Novej Scéne alebo v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Objavil ju Jozef Bednárik, keď mala 15 rokov.

Divadelná práca je poslaním. Je skúškové obdobie? Tak hor sa makať v záujme čo najlepšieho výsledku. Divák má v lete dovolenkovať, zatiaľ čo my, divadelníci pracujeme na vzniku nového dieťatka. Napĺňa nás to horlivosťou a nedočkavosťou, kedy budeme môcť pred nášho diváka predstúpiť. Tak to aspoň cítim ja. Takýto pocit máte, keď pre divadlo žijete, neskrýva nadšenie speváčka a herečka Petra Maxinová.