Dve legendy slovenského undergroundu vyrážajú na spoločné turné

Neodmysliteľnou súčasťou slovenskej alternatívnej a rockovej scény sú dve legendárne kapely, Bez ladu a skladu a Slobodná Európa. Hoci tieto kapely majú pomerne odlišný zvuk, vždy mali k sebe veľmi blízko. Pôsobia na slovenskej hudobnej scéne už viac ako 30 rokov, v 80. rokoch začínali v undergrounde a rovnako vtedy, tak aj dnes ostávajú verní svojim ideálom. Čoskoro sa predstavia na jednom pódiu.

Členov Bez ladu a skladu a Slobodnej Európy vždy spájal kompatibilný umelecký vkus, či spoločenské postoje a aj vďaka tomu sú dlhoročnými priateľmi. Minulý rok sa Michal KaščákBez ladu a skladu zhostil úlohy krstného otca albumu Slobodnej Európy s názvom Výberofka. Hoci teda zostava nie je žiadnym prekvapením, ohlásenie ich spojenia na spoločnom turné vyvolalo medzi fanúšikmi obrovskú radosť.

Prvotná myšlienka tohoto turné vznikla spontánne v šatni na poslednom koncerte v Bratislave. Tam si každoročne voláme kapely, ktoré máme radi a niečo pre nás znamenajú. Tento rok to boli Bez ladu a skladu a to nadšenie so spoločného hrania tam bolo od začiatku. povedal k spoločnému turné Whisky, spevák Slobodnej Európy.

Slobodná Európa už od svojho vzniku v roku 1989 patrila medzi popredné punk-rock’n’rollové skupiny a ich mnohé skladby patria k tomu najlepšiemu čo na slovenskej scéne vzniklo. V apríli sa môžu fanúšikovia tešiť na vystúpenie so zostavou: Whisky – spev, Sveťo Korbeľ – gitara, spev, Peťo Bálik – gitara, Rasťo Gore – basgitara a Tuleň – bicie.

Bez ladu a skladu, skupina založená v roku 1985, už vtedy využívala svoj hlas na kritiku politického režimu. V roku 2009 ich americký New York Times zaradil medzi skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony. Dnes alternatívna kapela hráva len príležitostné koncerty, ale aprílové turné  bude výnimočnou príležitosťou na úžasný zážitok. V aktuálnej zostave skupiny figurujú Michal Kaščák – spev, Martin Beďatš – gitara, Peter Kaščák – basgitara, Richard Rybníček – bicie, Rasťo Kubica – saxofón a Peter Kohout – saxofón.

TERMÍNY KONCERTOV:
05.04. Piešťany
06.04. Zvolen
12.04. Trenčín
13.04. Košice
19.04. Praha
20.04. Brno
26.04. Žilina
27.04. Bratislava

Bratislavské publikum čaká bonus v podobe špeciálneho hosťa – punkrocková skupina Plus Minus odohrá akustický set v zoskupení Mário Wayo Praženec a Branislav GZA Wáclav. Prednedávnom skupina uviedla nový unplugged singel Srdce a pot, ktorý na koncerte určite zaznie.

Spoločné turné po ôsmich slovenských a českých mestách je jedinečnou príležitosťou, ako si užiť dve legendy na jednom pódiu. Parné valce, Podvod, Píšte všetci modrým perom, Pakáreň a mnoho ďalších skvelých hitov počas jedného večera.

Michal Očovan / promusic.sk