Dve tváre Janais

Už samotný názov albumu speváčky – Dve tváre Janais – upriamuje pozornosť na popovú aj folklórnu podstatu jej tvorby, no zároveň odhaľuje tvár gitaristu, spoluproducenta a speváčkinho manžela Petra Kothaja. Janais to nie som len ja, za mojou tvorbou je celé tie roky aj môj manžel, hudobne aj manažérsky. Nový album je výsledok našej spoločnej práce, dodáva speváčka.

Na albume pracovala dvojica práve v období, na ktoré nielen kultúrna oblasť, ale i mnohí z nás, nebudú spomínať najradšej. Napriek náročným mesiacom Janais s manželom dokazujú, že po kreatívnej i umeleckej stránke rozhodne nestrádajú, a tak sa môžeme tešiť na desiatku príjemných, skôr nežnejších skladieb.

Nový album je zbierkou singlov z posledných troch rokov, plus niekoľko úplných noviniek nahratých v spolupráci s Randym Gnepom. Možno netradične, no zaradili sme naň aj rusínsku ľudovú pieseň Poľana, poľana, ktorú veľmi radi hrávame s kapelou na koncertoch ako prídavok, ale aj naše verzie ukrajinských zľudovelých skladieb Prečistaja Diva a Spi Isuse, spi. Tieto piesne chytili za srdce nielen mňa, ale aj poslucháčov. Album je vďaka nim pestrejší, clivejší no aj vážnejší, hodnotí speváčka.

Janais v týchto dňoch predstavuje novinku Len kvôli nám. Tú nahrali spolu s Martinom Husovským, lídrom kapely Komajota, s ktorým ju viaže priateľstvo aj viacero hudobných spoluprác z minulosti. A hoci úmysel bol mať známeho hudobníka v pesničke ako klavírny sprievod, napokon sa na nej predstaví aj ako spevák. Symbolicky po desiatich rokoch od ich prvého duetu Keď ťa niet, má teda dvojica ďalšiu spoločnú pieseň.

Závidím Janais jej autorskú hravosť. So slovom i melódiou. Má stále čo povedať, preto verím, že poslucháčov osloví. Spev som nahrával v poľskom Opole, kde som pobýval pracovne v rámci divadelných aktivít. Vzhľadom na diaľku, ktorá nás delila, to vnímam ako dobrodružné nahrávanie. Je to ale pekná skladba a som rád, že môžem byť jej súčasťou, hovorí o spolupráci Martin Huso Husovský.

Novinka Len kvôli nám môže zaujať mnohých. Týka sa totiž partnerských vzťahov a vedomia, že každý jeden, i ten zdanlivo najstabilnejší vzťah, prechádza horšími aj lepšími fázami. Z tejto myšlienky vychádza takisto videoklip. Záver roka býva pre speváčku už každoročne koncertný. Termíny jej vystúpení nájdete na internetovej stránke speváčky.