Ed Sheeran rátal! Výsledok? Nový album!

Spevák Ed Sheeran má nový album. Vydanie platne Equals je nepochybne jednou z najväčších hudobných udalostí roku 2021. Zároveň hudobník zverejňuje videoklip k tretiemu oficiálnemu singlu Overpass Graffiti.

Novinka, ktorú Ed Sheeran označil symbolom =, zachytáva intímne momenty a udalosti všedného života a slovami oficiálnej tlačovej správy povyšuje univerzálne zážitky na vyššiu úroveň. Hudobník sa na ploche štrnástich skladieb vyrovnáva so všetkým, čo mu život v posledných štyroch rokoch priniesol. Oženil som sa, stal sa otcom, zažil stratu…, prehlásil ryšavý spevák nedávno. Equals vnímam ako album, na ktorom som dospel.

Zvukovo ide o pestrú zmes poskladanú z typicky sheeranovských gitarových piesní, pomalých balád aj euforických momentov s prepracovanými aranžmánmi. Väčšinu nových skladieb koprodukoval Fred Gibson známy ako Fred Again a tiež Johnny McDaid, s ktorým Ed Sheeran pripravoval prelomový album Divide. Medzi ďalšími spolupracovníkmi sú Steve Mac, pesničkár Foy Vance, David Hodges, Andrew Watt, Lou Bell alebo spevákov brat Matthew.

Spevák kolekciu nových piesní napísal v priebehu štyroch rokov, ktoré nasledovali po vydaní predchádzajúceho albumu Divide. V tomto období tiež vydal koncepčný mixtape No.6 Collaborations Project (2019) s množstvom hostí (Bruno Mars, Stormzy, Eminem, Justin Bieber, Cardi B), absolvoval dlhé turné, oženil sa s bývalou spolužiačkou Cherry Seaborn a stal sa šťastným otcom.

Zopakovať s novinkou Equals fenomenálny úspech poslednej radovky bude ťažké. Nakoľko album Divide je jednou z troch najrýchlejšie sa predávajúcich platní britskej histórie, s predajom v prvom týždni v prepočte cez  672 tisíc kópií. V Británii ide o piaty najpredávanejší titul nového tisícročia a pripomeňme, že na ostrovoch sa všetkých šestnásť piesní z albumu dostalo ihneď po vydaní do singlovej Top 20. Hudobník si toho bol určite vedomý a oba albumy od seba šikovne oddelil zmieneným mixtape projektom. Úspech prvých singlov Bad Habits a Shivers však naznačuje, že to nie je úplne nemožné.