Elán vydal a pokrstil nový album

Zdroj foto: elan.sk

Kapela Elán vydala nový štúdiový album Najvyšší čas. Novinka vyšla na CD a na vinyle. Minulý rok hudobná legenda oslávila päťdesiat rokov existencie a práve tento album je ich finálnou oslavnou bodkou. Oslavy boli veľkolepé a aj kvôli nim sa oddialil pôvodný termín vydania albumu. Tak sme to zase dali. Najlepšie, ako sme dokázali. Dúfam, že ľudia budú spokojní, hovorí Jožo Ráž, basgitarista a spevák.

Na nové nahrávky čakali priaznivci celých 5 rokov. Toľko času uplynulo od ich predchádzajúceho albumu Živých nás nedostanú, ktorého predaje vyniesli skupine dvojplatinovú platňu. Bol už najvyšší čas, aby sme našim fanúšikom ponúkli nové piesne. Trvalo to trochu dlhšie, pretože sme na seba prísni, dodáva klávesista a spevák Vašo Patejdl a gitarista a spevák Jano Baláž uvažuje: Teraz sa nám darí, ale čo potom?

Elán pokrstil nový album dva dni po jeho oficiálnom vyjdení na vyhliadkovej veži mosta SNP vo výške 95 metrov. Úlohy krstných otcov sa zhostili spisovateľ, textár a dramaturg Boris Filan a hudobný expert, producent a moderátor Juraj Čurný.

V roku 1981 som mal 15 rokov a Elán vydal svoj prvý album Ôsmy svetadiel, teraz je rok 2019, ja mám 53 rokov a Elán vydáva svoj pätnásty album. Pre mňa je tento album návratom k Ôsmemu svetadielu. Je tu šesť autorov hudby, viacero textárov a piesne sú veľmi hudobne rôznorodé. Od veľmi tvrdých Bulvárnych krýs cez typické elánovky až po pomalé balady. Elánisti vždy vedeli urobiť skvelú poprockovú pesničku na veľmi rôzne spôsoby a s výborným textom. A práve týmto je Elán silný a preto ich mám rád, uviedol pri krste Juraj Čurný.

Celý krst Elánisti venovali predovšetkým svojim fanúšikom a preto sa rozhodli túto sviatočnú udalosť naživo streamovať na ich domovskej FB stránke a zároveň sa im tak poďakovať. Pri tejto príležitosti by som chcel povedať veľmi skromne a úprimne, že si bohovsky vážime našich fanúšikov, ktorí držia a spievajú s nami a nezradili nás. Bez VÁS by sme neexistovali!, hovorí spevák a gitarista Jožo Ráž.

Pre nás je veľká česť pracovať s Elánom, lebo je to najlepšia československá skupina všetkých čias. Nielen pre ich veľké hity, ale aj preto, že sa po tých rokoch dokážu postaviť malomeštiackym stereotypom a ustráchanosti, konštatoval šéf vydavateľstva Warner Music Czech Republic, Vladimír Kočandrle.

Druhý krstný otec Boris Filan, ktorý mal tu česť nakoniec s whisky poliať nielen album, ale aj samotného Joža Ráža, si zaspomínal, ale aj chválil: Zdá sa, že ten čas, keď sme sa prvýkrát stretli, ubehol veľmi rýchlo. Pamätám sa, keď zaklopali na dvere v televízii a chceli so mnou spolupracovať. Dnes už mám síce 70 rokov, ale dušou  som neprestal byť Elánista. Z chlapcov vyrástli za ten čas úžasní muzikanti, Jano Baláž je možno najlepší gitarista, ktorý tu kedy bol, Vašo je svetový skladateľ a chcem upozorniť aj na to, ako fantasticky Jožo spieva. Spieva lepšie ako kedykoľvek predtým. Mali by sme si všetci uvedomiť, ako veľa nám chalani za tie roky dali.

Nahrávky vznikali v štúdiu Jana Baláža v Bratislave a kapela na nich pracovala viac ako rok. Mix zabezpečili Jano Baláž, Jožo KrajčovičPeter Fambi Farnbauer. Mastering mal na starosti Jano Červenka. Skladbu Sekery a nože doplnili vokály Pavla Jursu ako hosťa a spoluautora niekoľkých skladieb a druhým hosťom na albume je Andráš Madarasz, ktorý hrá na hormoniku v skladbe Sto životov. Obal vytvoril dlhodobý kamarát skupiny a autor výtvarných návrhov predchádzajúcich albumov a nezameniteľného loga Alan Lesyk.

ZOZNAM SKLADIEB (ELÁN – NAJVYŠŠÍ ČAS):
Nechcem byť iný
Sekery a nože
Ľúbim ťa
Nádherne strapatá
Sypký dážď
Nedráždi Ráža bosou nohou
Najvyšší čas
Bulvárne krysy
Sto životov
Láska je keď nevieš klamať
Iba ty ma vieš
Skúsme to znovu
Hodina ticha