Emotívna Mathia

Slovenská huslistka Martina Výbohová alias Mathia prichádza s nádherným prevedením dojímavej skladby Johna Williamsa z kultového veľkofilmu Stevena Spielberga, Schindlerov zoznam. Skladbu sa rozhodla vydať aj s videoklipom, tematicky v blížiacom sa období dušičiek, ku ktorému sa táto emotívna skladba hodí.

Toto obdobie dušičiek mi príde ako najvhodnejšie na vydanie tejto skladby. Je to jediný čas v roku, kedy by sme sa mali na chvíľu zastaviť a spomenúť si nielen na zosnulých, ale vyjadriť vďaku za svojich najbližších a vážiť si základné ľudské hodnoty, ktoré táto skladba pripomína a bohužiaľ nie sú dnes samozrejmosťou. Ja osobne mám tieto sviatky najradšej, nielen preto, že mám na Všetkých svätých narodeniny, ale pre mňa sú to sviatky pokoja a lásky ešte silnejšie ako Vianoce, vysvetľuje Mathia.

O hudobnú produkciu skladby sa postaral hudobník a skladateľ Eugen Botoš, s ktorým huslistka spolupracovala už na viacerých projektoch, naposledy spolu predstavili zaujímavý mash-up Beethoven’s Thriller. Videoklip sa Mathia rozhodla vydať v čiernobielej verzii a v spolupráci s režisérom Michaelom Sharmantom sa snažili jednoducho a čisto zachytiť a zároveň podčiarknuť emóciu skladby.

Aj keď Martinino hudobné smerovanie bude viac predstavovať spájanie hudobných štýlov, v tomto prípade sa rozhodla spraviť výnimku, nakoľko pre ňu táto skladba nesie veľmi silnú emóciu, ktorá je skrz jej podanie rozhodne prenášaná ďalej.

Skladbu z filmu Schindlerov zoznam som si vybrala hlavne preto, akú hĺbku a skrytú myšlienku poslucháčovi odovzdáva. Ja v tej skladbe, napriek tomu že je plná bolesti, vidím nádej. Nejakú vieru v to, že sa ľudia poučia zo svojich chýb a navzájom si prestanú ubližovať. Musím sa priznať, že pri nahrávaní bolo náročné vystihnúť tú skutočnú a dojemnú emóciu, pretože sa o to pokúšalo už veľa husľových virtuózov, a zároveň do toho vložiť kus seba, hovorí Martina.

Andrea Turčina, All Aboout Music, s. r. o.