Explozívny návrat: Na Rockových Vianociach vystúpi Michal Penk

Michal Penk, ikona 80-tych rokov (Zdroj foto: michalpenk.eu)

Týždeň pred Vianocami, v sobotu 17. decembra 2022, sa v košickej Steel Arene stretnú rockoví fanúšikovia, aby si užili nezabudnuteľný večer. Okrem stálice českej hudobnej scény, kapely Lucie, na Rockových Vianociach vystúpia aj kapela Škwor a po takmer troch dekádach aj niekdajšia ikona československého popu, spevák Michal Penk.

Predvianočnú atmosféru v metropole slovenského východu tak spestrí mimoriadne zaujímavo koncipované hudobné podujatie, na ktorom sa na jedinom pódiu stretnú významní českí hudobní interpreti minulosti aj súčasnosti. Súčasťou koncertu budú aj špeciálne technické pódiové efekty a kulisy, ktoré podporia emočný zážitok návštevníkov. Hlavnou hviezdou večera bude kapela Lucie, avšak špecialitou podujatia je vystúpenie Michala Penka.

Český spevák patril medzi najväčšie hviezdy československej hudobnej scény na prelome 80. a 90. rokov. Spojenie s koncertom skupiny Lucie nie je náhodné. Michal Penk bol totiž prvým spevákom kapely a pôsobil v nej dva roky. V jednom z rozhovorov pre média priznal, že odchod z kapely veľakrát oľutoval, ale keď sa v roku 2016 pri 30. výročí kapely znova stretli na pódiu, tak to bolo skvelé. Jeho najznámejšou skladbou je balada O bláznech.


Doplnenie redakcie Kukni na to!: V 90-tych rokoch minulého storočia Michal Penk prepadol pervitínu, postretlo ho niekoľko osobných tragédií, ktoré sa v istom momente snažil vyriešiť samovraždou. To sa mu našťastie nepodarilo a po precitnutí sa silno obrátil na vieru. Niekoľkokrát sa pokúsil o návrat na hudobnú scénu. Na albume Tancuj zbožne sa vyspovedal zo svojich tragédií a následne sa vrátil k skladaniu balád. Zakaždým hravo dokázal, že je nielen Mozartom českého popu, ako ho volali v minulosti, pre jeho bravúrnu hru na klavír a ľahkosť, s akou skladal hity pre seba i svojich kolegov, ale i fenomenálny hudobník a skladateľ, ktorý sa dokáže prispôsobiť súčasnosti a skladať tak, ako si doba žiada. Vždy sa to však obišlo bez väčšej rezonancie v médiách. Preto je vystúpenie Michala Penka na Rockových Vianociach v Košiciach doslova hudobnou udalosťou tohto storočia.


Fenomén československej hudby 80. a 90. rokov je definitívne naspäť. Budeme radi, keď Michala Penka prídete podporiť a dodať mu silu do budúcnosti. Ďakujeme veľmi pekne, teší sa na špeciálny program spoluorganizátor Marián Križánek.

Okrem Michala Penka a skupiny Lucie na Rockových Vianociach v Košiciach vystúpi aj česká rocková formácia Škwor. Tá tento rok okrem iného oslavuje aj dvadsiate výročie od vydania prvého albumu Vyhlašuju boj. Ten tento rok vyšiel v reedícii a aj na vynilovej platni. Zatiaľ čo u nás vystúpia v klasickom koncertnom prevedení, v Českej republike ich čaká akustické turné.