Gianna Nannini prináša fenomenálnu gigantickú lásku

Gianna Nannini

Voči Talianom môžete mať pripomienky kvôli čomukoľvek, určite nie však voči ich nadšeniu pre domácu hudobnú produkciu, voči ich dokonalej atmosfére, ktorú dokážu vykúzliť na koncertoch a voči ich Gianne Nannini, ktorá je stále rovnako fenomenálna.

To posledné slovo som použil zámerne, s odkazom na jej stále aktuálny a výborný singel Fenomenale, ktorým uviedla do sveta svoj devätnásty štúdiový album Amore Gigante, kolekciu excelentných 15 nových skladieb, ktorými talianska diva hravo potvrdzuje status pop-rockovej hviezdy Talianska.

Gianna bola za totáča jednou z privilegovaných západných speváčok, ktoré sa hrali v našom éteri. Jej piesne majú v repertoári i niektoré české speváčky, najviac a dodnes zrejme rezonuje pieseň Cesty lásek (v originále Fotoromanza) v podaní Marcely Holanovej. A mnohé z nich by i v súčasnosti nepochybne skočili po tak výborných piesňach, aké Gianna Nannini ponúka i v roku 2017.

Speváčkin nový album vznikol pod dohľadom osvedčeného producentského tímu, ktorý s Giannou pripravil už niekoľko predchádzajúcich nahrávok. Finálna podoba albumu vznikla rovnako tradične v Londýne, kde ikona talianskeho popu nahráva svoje posledné albumy pravidelne.

Pri intenzite, akou Gianna novinky ponúka je až neuveriteľné, akou skvelou nahrávkou Amore Gigante je. Dokonca možno povedať, že po pocite istej stagnácie, keď sa zdalo, že Gianna vo zvolenom tempe (nový album každé dva roky) začala hudobne tápať v bludnom kruhu, je Amore Gigante návratom k najlepším časom talianskeho pop rocku, ktorému dominujú chytľavé melódie, spevavé texty, obrúsené gitary, priamočiara hitovosť a v prípade Gianny Nannini i jedinečný hlas.

Nič z toho na nahrávke Amore Gigante nechýba. Možno naozaj aspoň jedna výbušná energická skladba, keďže celkové tempo je na takej strednej úrovni a poriadny vypaľovák, pri ktorom by sa speváčka na koncerte pokojne šmarila na ruky fanúšikov, na albume chýba. Ibaže časy náhodilých odhaľovaní pŕs má i Gianna už za sebou a celkový zvuk Amore Gigante je tak nielen pochopiteľný, ale i prijateľný.

Ak by sme pätnásť skladieb na albume rozdelili na tretiny, tak tá prvá je naozaj gigantická a fenomenálna. A nielen preto, že aktuálny singel je hneď druhý. Už úvodná skladba Cinema ľahko zvábi poslucháča na veľmi príjemnú hudobnú cestu. Po pilotnom singli a dojímavej titulnej skladbe speváčka zrýchľuje tempo a pesničkou Pensami a najmä Piccoli Particolari ukazuje, že aj rýchlejšie tempo jej stále výborne sedí. Zdôrazňujem však, že tieto dve skladby sú zrejme tým najrýchlejším, čo na nahrávke nájdeme.

Amore Gigante má jasne stanovenú koncepciu, ktorej sa drží. To stredné tempo si album udržiava po celý čas. Prvých päť skladieb je naozaj excelentných, zvyšná desiatka za nimi nijako nezaostáva. V podstate je to album bez povestnej hudobnej vaty, v ktorého finále Gianna nadväzuje na svoj niekdajší obrovský hit Latin Lover a s humorom sebe vlastným album finišuje veľmi zaujímavým dojáčikom s názvom L´ultimo Latin Lover.

O kultovosti Gianny Nannini svedčí i fakt, v koľkých verziách Amore Gigante vyšlo. Už pri tej klasickej s jedným CD možno hovoriť o zberateľskej záležitosti, keďže album vyšiel s bookletom hneď v piatich farebných odtieňoch. K dispozícii je však aj dvojdisková Deluxe verzia. Druhý disk prináša záznam speváčkinho koncertu v talianskej Verone. Hralo sa vonku a celý čas pršalo. Ani to však nebránilo vytvoriť publiku famóznu atmosféru, o ktorej som hovoril v úvode a na albume je výborne zachytená.

Pre skutočných nadšencov je pripravený box, ktorý exkluzívne možno dostať v talianskej pobočke giganta Amazon a obsahuje štúdiové CD, live CD, vinylovú platňu, tričko a tiež voucher na stretnutie so speváčkou na niektorom z jej koncertov na nadchádzajúcom turné, prostredníctvom ktorého na jar budúceho roka precestuje Taliansko i kus Európy. Pre fanúšikov vinylových platní je k dispozícii samozrejme Amore Gigante vinyl i samostatne.

Pavol Božík
90%

Tracklist albumu Amore Gigante (Deluxe Edition)
CD1:
Cinema
Fenomenale
Amore Gigante
Pensami
Piccoli Particolari
Filo Filo
Tutta Mia
Non E Vero
Quasi Quasi Rimango
Tutto Quello Che Voglio
Senza Un’ala
Una Vita Con Te
Sabbie Mobili
Cosa Vuoi
L’ultimo Latin Lover

CD2: Live In Verona
America
Possiamo Sempre
I Maschi
Ti Voglio Tanto Bene
Lontano Dagli Occhi
Dea
Amandoti
Bello E Impossibile
Latin Lover
Mama
Sei Nell’anima
Meravigliosa Creatura
Un’estate Italiana
Aria

Vydavateľstvo: Sony Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 52 minút (CD1) / 50 minút (CD2)
Počet piesní: 15 (CD1) / 14 (CD2)