Od Umenia vojny po Denník Frankovej

Toto je pútavý a podmanivý knižný sprievodca viac než osemdesiatimi z tých najslávnejších, najvzácnejších a najdôležitejších písomných diel sveta od Zvitkov od Mŕtveho mora po Denník Anny Frankovej, vrátane ručne iluminovaných rukopisov, zásadných tlačených kníh a niektorých z najlepších príkladov ilustrovanej literatúry. Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny. Objavte ich a ponorte sa do sveta úžasných príbehov, ktoré formovali svet a ľudí.

Prekrásne spracované kapitoly, ktoré sledujú vývoj jednotlivých významných diel a dedičstvo, ktoré po sebe zanechali. Pozrieme sa až 3000 rokov pred n. l., dozviete sa o staroegyptských Knihách mŕtvych, o Zvitkoch od Mŕtveho mora, Umenia vojny od Sun-c´.

Nasleduje Gutenbergova Biblia, Alighieriho Božská komédia, Machiavelliho Vladár, či Nostradamove Les Prophéties. Nechýba Don Quichote, Shakespearove diela, Diderotova Encyklopédia, ani Spôsob písania slov, nôt a chrámového spevu pomocou bodov od Louisa Brailla.

A nasledujú nám už bližšie a známejšie diela ako:

  • Kronika Pickwickovho klubu od Charlesa Dickensa
  • O pôvode druhov Charlesa Dickensa
  • Kapitál Karla Marxa
  • Rozprávky bratov Grimmovcov
  • Denník Anny Frankovej
  • Antoine de Saint-Exupéry a jeho Malý princ
  • Citáty z diela predsedu Mao Ce-tunga

Staré či nové, knihy zvolené do tohto výberu menili životy a pripomínajú nám, kým sme. Sú zároveň zrkadlom aj svetlom – vidíme v nich samých seba s nemilosrdnou úprimnosťou, ale sú aj svetlom, ktoré nás vedie tmavými miestami – neznámymi či nebezpečnými. V knihách nachádzame vlastné strachy, ale rovnako aj útechu a únik, píše v predslove James Naughtie, oceňovaný moderátor, ktorý pôsobil ako predseda v komisii Bookerovej ceny a vyše 20 rokov bol spolumoderátorom programu Today na BBC Radio 4.

Ako ďalej píše, milovať knihu znamená spoznať priateľa, ktorého napriek všetkému chcete mať pri sebe. Všetci máme knihy z detstva, ktoré sa predvídateľne otvoria na obľúbenej stránke, alebo román, ktorý sme čítali tak často, až sa jeho väzba už rozpadá. A v dobe, keď elektronická kniha otvorila novú kapitolu v dlhom príbehu, mnohí čitatelia znovu objavujú estetickú silu a krásu knihy, predstavujúcej zároveň nádherný predmet. Spomedzi mnohých radostí, čo nám knihy poskytujú, je práve tou, ktorá nikdy nevybledne.

Publikácia Knihy, ktoré ovplyvnili dejinyvydavateľstva Ikar prináša mnoho kníh, ktoré utvárali náš svet. Sú múdre aj objavné, kontroverzné, a dokonca pohoršujúce. Niektoré prekvapivé z pohľadu ich vplyvu, a veľa z nich je inšpirujúcich dodnes. Niektoré predstavujú to najlepšie z nás, iné nie, ale spoločne nám pripomínajú, že kniha je naozaj priateľ, ktorý nás nikdy neopustí.

Publikácia ponúka okrem textov a zaujímavostí aj množstvo fotografií, nákresov a zobrazení, ktoré skvele dotvárajú celkový dojem z tejto vzácnej encyklopédie. Tvorilo ju viacero autorov, no hlavným prispievateľom je Otec Michael Collins, absolvent Pápežského Inštitútu kresťanskej archeológie v Ríme. Záujem o kaligrafiu v ňom vzbudil vášeň aj pre knihy a písanie, ktorú ešte viac rozdúchalo zistenie, že Knihu z Kellsu kedysi vlastnil jeho predok, biskup Henry Jones, ktorý ju venoval univerzite Trinity College v Dubline v roku 1663.

Milan Buno, knižný publicista