Gonsofus vydáva EP Distant Shores

Uplynulý čas od vydania úspešného albumu Taking Shape (2015) vyplnila dvojica multiinštrumentalistov Sasha Mamaev (gitara, basa, sax, vokály) a Gábor Tokár (bicie, perkusie, syntezátory, piano) a.k.a. Gonsofus najmä usilovným koncertovaním. Počas svojich nedávnych turné sa objavili na pódiách v 19 krajinách sveta, naprieč Európou, v USA aj v Rusku. Popri cestovaní a vystupovaní však pracovali priebežne aj na nových skladbách. Výsledkom ich snahy je nové EP nazvané Distant Shores, ktoré vychádza na značkách Deadred a Starcastic.

Unikátny a špecifický hudobný mix rôznych štýlov, ktorý si kapela pomenovala ako transcontinental groove, prešiel medzičasom ďalším vývojom. Skladby na novom EP sú tak vyzretejšie po stránke zvukovej aj piesňovej a je v nich počuť zreteľný posun od latinsko-amerických vplyvov z obdobia EP Sueño (2013) a multižánrovej fúzie štýlov na Taking Shape. Ďalším odlišným aspektom tvorby nového EP v porovnaní s predchádzajúcim albumom bol viac spoločný prístup pri písaní nových skladieb – množstvo prvotných nápadov vzniklo pri skúšaní a džemovaní, čo osviežilo celý kreatívny proces.

Toto EP predstavuje úvod do toho, čo sa dá očakávať v budúcnosti. Náš projekt prešiel v posledných rokoch významnou transformáciou a to rovnako technicky, ako aj zvukovo. Vyrástli sme a dospeli sme aj ako hudobníci, preskúmali sme a rozšírili možnosti hudby, ktorú my dvaja spolu vytvárame, hovorí o ich novom počine Gábor Tokár. Prudkým vývojom prešla aj naša koncertná show – takmer sa už nepodobá tomu, ako sme vystupovali ešte pred pár rokmi, príďte sa presvedčiť sami, pozýva Sasha Mamaev poslucháčov na návštevu ich energických koncertov, na ktorých pomocou live-loopingu a viacero nástrojov vytvárajú show so zvukom celého orchestra.

Dá sa povedať, že Distant Shores je dielo viac introspektívne, globálne sa prihovárajúce a skúmajúce cestu naším životom, s odklonom od romantickejších, nazvime to ustanovení, na Taking Shape, definuje Sasha v skratke nové EP a dodáva: Snažíme sa tvoriť globálnu, podnetnú a v konečnom dôsledku pozitívnu hudbu. Tvrdo sme pracovali tieto roky na prelomení geografických, jazykových a sociálnych hraníc, objavovaní cudzích krajín, vzdialených brehov, učiac sa za pochodu. A sme požehnaní, že sme počas tejto cesty získali poslucháčov z celého sveta. Toto EP je odrazom a poctou tomu celému a im zvlášť.

Vzhľadom na globálny charakter Gonsofus, od Sashovho kočovného detstva stráveného v Rusku, Turecku, USA či Keni, až po nepretržité cestovné dobrodružstvá kapely počas posledných 5 rokov turné, dávalo dopredu zmysel, aby sa aj toto EP stalo globálnym projektom. Vzdialené pobrežie je reflektované v hudbe – na všetkých úrovniach. Aj preto bolo nahrávané v Prahe v Studiu Faust a v New Yorku ho zmixoval zvukový inžinier Jason Goldstein, držiteľ ocenenia Grammy a známy zo spolupráce s The Roots, Beyoncé, Ozomatli, Nas a s mnohými ďalšími. Kruh sa uzavrel opäť v Prahe, kde si vo svojom Biotech Studio vzal Ecson Waldes na starosť mastering nahrávok. Medzi hosťujúcimi hudobníkmi na EP sa objavuje napr. aj Fred Rocksteady Freddie Reiter z New York Ska Jazz Ensemble na tenor saxofóne a flaute.

Ostatné dychy boli nahrávané v štúdiu SMT v Bernolákove (kde sa nahrával aj album Taking Shape) a produkčnú prácu na vytvorení pestrého sound designu mal na starosti Gábor Tokár vo svojom domácom štúdiu. Snový titulný artwork je dielom Vlada Ďurajku, ktorý je podpísaný aj pod celkové grafické stvárnenie EP.

Distant Shores vychádza na Deadred / Starcastic na 12 palcovom vinyle, CD a digitálne na stiahnutie zo stránok oboch vydavateľstiev, kapely a zároveň aj na všetkých známych streamovacích platformách. Krst nového EP prebehne už 14. novembra v Novej Cvernovke v Bratislave, kde spolu s Gonsofus vystúpi aj argentínsko-chilské duo Helado Infinito a o zábavu po koncerte sa postará DJ Abnorman. Kapela svoj nový materiál predstaví najbližšie ešte v niekoľkých kluboch a na začiatok nasledujúceho roka plánuje väčšie turné.

14.11. Bratislava – Nová Cvernovka (krst EP)
15.11. Trnava
05.12. Banská Štiavnica
07.12. Nitra