Hana Hegerová 88: Množstvo prekvapení a ešte viac darčekov

Hana Hegerová (Autor foto: Jakub Ludvík / Zdroj foto & info: Supraphon)

Supraphon vydá vzácnu archívnu nahrávku, divadlo Rokoko uvedie výnimočné divadelné predstavenie a vo Fóre Karlín sa uskutočnia špeciálne koncerty.

Fanúšikovia speváčky Hany Hegerovej si možno budú pamätať, s akým šarmom oslavovala svoje sedemdesiatesiedme narodeniny, ktoré nazvala hranaté narodeniny. V podobnom duchu, v jej štýle, i keď bez jej osobnej prítomnosti, sa tohtoročná jeseň ponesie v oslavách jej 88. narodenín. Dalo by sa s úsmevom povedať, že dve osmičky sú tentokrát symbolom nekonečna. To, že sa pre jej verných priaznivcov pripravuje hneď niekoľko zaujímavých prekvapení, sleduje speváčka s veľkým záujmom z ústrania a v súkromí. Medzi jej tohtoročné osmičky krásne zapadá i tá, ktorá sa počíta od roku 2011, kedy oficiálne ukončila svoju spevácku kariéru.

Už pred pár dňami Supraphon prvýkrát vydal v kompletnej nezostrihanej podobe na 2CD záznam predstavenia z divadla Semafor s názvom Recital Hegerová + Horníček 1966. Šansóny Hany Hegerovej doplnil Miroslav Horníček monológmi, ktoré s obsahmi piesní korešpondovali a zároveň ich rovnocenne, s humorom a inteligenciou umocňovali.  O emocionálnej sile tejto originálnej dvojice, ktorá už svoje majstrovstvo preukázala v nápaditej réžii Jána Roháča, sa teraz poslucháči budú môcť presvedčiť vďaka dvojalbumu, ktorý prinesie nahrávku v remastrovanej podobe a s výpravným bookletom, obsahujúcim zaujímavé dobové fotografie a dokumenty.

Mestské divadlá pražské už tiež uvádzajú autorské predstavenie režiséra Jakuba Nvotu nazvané Bez Hany (Hommage à Hana Hegerová). Inscenácia divadla Rokoko je poctou piesňam Hany Hegerovej, ktorá svoju spevácku kariéru začínala práve v tomto divadle. Spolu s hercami Mestských divadiel pražských Ninou Horákovou, Tomášom Havlínkom a Petrom Konášom účinkuje Dana Marková a slovenská herecká hviezda Zuzana Mauréry.

Veľký záujem vzbudzujú tiež dva veľkolepé narodeninové koncerty Hana Hegerová 88 vo Fóre Karlín 20. a 21. októbra, kde hviezdy českej i slovenskej hudobnej a divadelnej scény spoločne vzdajú hold legendárnej šansoniérke a zaspievajú najslávnejšie a najobľúbenejšie piesne z jej repertoáru. O hudobný sprievod sa postará kapela klaviristu Petra Maláska v rovnakom zložení, v akom dlhé roky sprevádzala samotnú Hanu Hegerovú.