Robo Roth bude čítať z príbehu Andersa Breivika

Robo Roth (autor foto: Marcel Olšiak)

Robo Roth bude v DK Ružinov čítať z príbehu Andersa Breivika, muža, ktorý navždy zmenil Nórsko.  Hudobný doprovod v ten večer, organizovaný v rámci podujatia Ružinovský knižný festival  zabezpečia Radovan Tříska hrou na saxofón a Eugen Vizváry hrou na klávesy. Čítanie sa uskutoční 2. marca od 19. hodinyvstup je voľný.

Človek chce byť milovaný, a ak ho nikto nemiluje, tak obdivovaný, a ak ho nikto neobdivuje, tak obávaný, a ak sa ho nikto nebo­jí, tak chce, aby ním ľudia opovrhovali a pohŕdali. Človek chce, aby z neho ľudia mali nejaký pocit, jeho duša sa desí prázdna a chce kontakt za akúkoľvek cenu.

… citát z knihy Åsne Seierstad – Jeden z nás. Príbeh o Nórsku.

Anders Behring Breivik 22. júla 2011 odpálil vo vládnej štvrti v hlavnom meste Nórska Oslo nálož, ktorá zabila osem ľudí. Krátko na to postrieľal 69 prevažne mladých ľudí na ostrove Utøya. Išlo o účastníkov letného tábora sociálnodemokratickej mládeže. V septembri roku 2012 ho súd poslal na 21 rokov za mreže. Za vraždu a terorizmus ho odsúdili na 21 rokov s možnosťou predĺženia trestu.

Autorka knihy Jeden z nás. Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad sa osudnému piatku vo svojej knihe začína podrobne venovať  na strane 313, zhruba v polovici knihy. Dovtedy sa podrobne a veľmi zrozumiteľne snaží čitateľovi priblížiť Breivikov život, od narodenia, až po osudný deň a snaží sa pochopiť to, čo najväčšieho súčasného teroristu Nórska viedlo k desivému činu.

Kniha získala množstvo prestížnych ocenení a v Nórsku bola označená za najlepší novinársky počin v roku 2013. Na Slovensku ju vydalo vydavateľstvo Absynt vo výbornom preklade Miroslava Zumríka. Autorka podpisovala knihu a besedovala s účastníkmi minuloročného festivalu Pohoda.