Helena už dávno vie svoje

Autor foto: Jakub Ludvik, Zdroj foto: Supraphon

Speváčka Helena Vondráčková tento rok oslavuje životné jubileum. Už 24. februára si k nemu nadelí nový album so symbolickým názvom Dávno vím svý. Speváčka nahrala intímnu výpoveď v desiatich kapitolách. Komorný album je ladený šansónovo a necháva úplne vyniknúť speváčkine kvality.

K jeho príprave si umelkyňa prizvala nový tím zo zdanlivo odlišnej umeleckej kategórie. Hudobnú produkciu a dve skladby (Pianista, Holubice v pasáži) obstaral Armin Effenberger. Za umeleckou produkciou a niekoľkými skladbami (Černé labutě, Hoří v mém náručí, Jablko) spolu s väčšinou textov stojí Jan Dvořák, známy predovšetkým spoluprácou s Petrom Mukom. Tromi skladbami (Oči, Čínská zeď, Prší jako ve filmu) prispel jazzový muzikant a skladateľ Matej Benko, ktorý pred dvoma rokmi milo prekvapil autorským albumom Planety.

Jednu pieseň (Dávno vím svý) dodali tradiční Helenini autori Ondřej Gregor Brzobohatý a Václav Kopta. Grandiózne finále albumu zabezpečili Ondřej Soukup s Gabrielou Osvaldovou, ktorí pre Helenu napísali vôbec prvú pieseň (Já s tebou hlavu ztrácím). Po vydaní na CD a v digitálnej podobe bude nasledovať aj vinyl.

Tento projekt sa líši od tých minulých nielen prácou s novými ľuďmi, ale celým systémom nakrúcania, na aký som bola zvyknutá. Nebojím sa povedať, že som spočiatku mala isté pochybnosti, ako všetko dopadne, ale postupne sa obavy rozplynuli. Bola to veľmi príjemná spolupráca nás všetkých, nielen bežná rutina. Som šťastná, že sa na albume zišlo toľko zaujímavých piesní, pre mňa nielen spevácky, ale aj výrazovo náročných. Majú veľmi intímny charakter a ja som v nich našla to, čo som v živote prežila,“ hovorí Helena Vondráčková o svojej albumovej novinke.

Česká legenda oslávi životné jubileum i veľkým koncertom na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. S pozvanými hosťami speváčka vystúpi 21. októbra 2017.