Hippokratova armáda bojuje s najlepšími a najznámejšími bojovníkmi

Toľko zvučných mien pohromade, to tu nebolo už veľmi dávno! Igor Orozovič uvádza svoju autorskú poctu lekárom. Naspieval ju s kolegom z Národného divadla Vladimírom Javorským. A k tomu Iva Janžurová, Zdeněk Svěrák, Jiří Lábus, Ivan Trojan, Jakub Prachař a 30 ďalších osobností českej kultúry.

Český herec a hudobník, člen Činohry tamojšieho Národného divadla Igor Orozovič už pred rokom v marci zložil pieseň Hippokratova armáda. Prostredníctvom nej ďakoval lekárom a zdravotným sestričkám za ich nasadenie v prvej línii. Jeho óda na lekárov, ktorí sa v texte piesne menia na rytierov odvážne chrániacich naše životy, vznikala len pri klavíri, ako spontánna reakcia na vzniknutú situáciu.

V úvode tohto roka sa k piesni vrátil s plánom, že ju nahrá farebnejšie v sprievode kapely a v nápaditom hudobnom aranžmáne. Spojil síly s hudobným skladateľom a producentom Davidom Hlaváčom, ktorý stojí za úspešnými albumami Barbory Polákovej, a spoločne sa pustili do hľadania najlepšej hudobnej výzbroje pre Hippokratovu armádu.

Pôvodne som chcel pieseň nahrať s viacerými spevákmi v štýle We Are The World. Ale zistil som, že nie je také jednoduché vybrať, kto by to mal byť. Špecifická pieseň si žiada špecifický prejav. A zrazu som vykríkol: Vladimír Javorský! Môj skvelý kolega z Národného divadla. A bolo to jasné! Tá pieseň si ho sama našla. Navyše mužské dueto nie je veľmi bežné, hovorí Igor Orozovič. V piesni znejú tiež výrazné zbory v podaní herečiek Národného divadla. Prekvapením je hudobné cameo účinkovanie svetoznámeho tenora Štefana Margitu.

Cesta k realizácii vizuálu piesne bola dlhá. Formu videoklipu Igor konzultoval s priateľmi z brandže. S divadelnou režisérkou Terezou Karpianus sme načrtli obraz neznámeho človeka, ktorý cestou do práce stretáva na ulici slávne osobnosti v najrozličnejších povolaniach. Až na konci sa ukáže, že najväčšou osobnosťou je práve ten neznámy, pretože je lekár, hovorí obľúbený herec. Celá akcia, ako sa z klipu dozviete, má charitatívny podtext. K vyzbieraným peniazom poputuje i celý výťažok z poplatkov a predaja singla, s čím pomáha vydavateľstvo Supraphon, vysvetľuje herec pražského Národného divadla.

Pred kamerou sa postupne objavuje bezmála štyridsiatka osobností spojených s českou kultúrou. Herci, muzikanti, režiséri, scenáristi, choreograf, riaditeľka divadla či dokonca kúzelník. Všetci svoje role stvárnili bez nároku na honorár s cieľom podporiť charitatívny zámer projektu. Diváci tak spoznajú v dobrosrdečnej poštárke Ivu Janžurovú, v poslíčkovi s pizzou Jiřího Lábusa, v cestujúcom na sever Zdeňka Svěráka, v dievčati s kvetinou Veroniku Khek Kubařovú, v bežcovi choreografa Marka Zelinku a medzi cestujúcimi hromadnou dopravou zase Ivana Trojana, Annu Fialovú, Magdalénu Borovú či kúzelníka Ondřeja Pšeničku. Neodolateľné sú v roliach zametačov hviezdy Dejvického divadla Hynek Čermák a Václav Neužil, zaujme tiež vľúdny vrátnik Thomayerovej nemocnice Petr Čtvrtníček.