Hity Karla Gotta vydal Supraphon v dvoch darčekových kompletoch

K významnému životnému jubileu najúspešnejšieho českého speváka populárnej hudby vydal Supraphon dve špeciálne kolekcie mapujúce najobľúbenejšie piesne z priebehu takmer šiestich dekád jeho oslnivej hudobnej kariéry. Pripravované výberovky vyšli presne mesiac pred osemdesiatkou Karla Gotta v dvoch kompletoch: Karel Gott 80/80 – Největší hity 1964–2019 na 4CD a zároveň v exkluzívnom výpravnom 15CD-boxe pod názvom Karel Gott Singly-  300 písní z let 1962–2019. Ani na jednom titule nechýba aktuálny hit Srdce nehasnou, ktorý pre Karla Gotta a jeho dcéru Charlotte Ellu zložil Richard Krajčo. Videoklip má aktuálne už viac ako šesť a pol milióna vzhliadnutí.

Čo sú single? Bývali doby, kedy sa aktuálne hity hudobných idolov točili na gramofónovom tanieri v rýchlosti 45 otáčok za minútu (single, teda single play, proste SP). Išlo o vinylové kotúčiky s dvoma pesničkami, kde sa rozlišovali strany A a B – na áčku bola nahrávka, na ktorú gramofónová firma vsádzala ako na budúci hit, na béčku potom nahrávka, ktorá sa s prípadným úspechom singlu zviezla. Gramofónová platňa bola od doby svojho vynálezu – od konca 19. storočia až do 80. rokov 20. storočia – najrozšírenejším nosičom zvukového záznamu. Od konca 80. rokov bola potom klasická gramofónová platňa postupne nahrádzaná kompaktnými diskami (CD), až boli nakoniec gramofónové platne z trhu takmer úplne vytlačené. Vinylové elpéčka sa síce po klinickej smrti na prekvapenie mnohých triumfálne vrátili na scénu rovnako ako veľkoformátové vinylové single pre DJ-ov, ale malé vinylové single sú zatiaľ skôr raritou. Vydavateľstvo Supraphon sa pri príležitosti 80-ky Karla Gotta rozhodlo zaspomínať práve na jeho úspešnú a jedinečnú singlovú produkciu.

Prvýkrát v obdivuhodnej kariére Karla Gotta sa k diskofilom pri príležitosti oslavy jeho 80-ky dostáva reprezentatívna kolekcia bezmála všetkých jeho niekdajších nahrávok zo singlov. Pod názvom Karel Gott Singly-  300 písní z let 1962–2019 vychádza 15CD-box v exkluzívnom balení. Autor oboch kompilácií Miloš Skalka k tomu uvádza: Je to úctyhodná nálož nahrávok, ktoré náš najpopulárnejší interpret všetkých dôb spravil od svojich úplných gramofónových začiatkov až do súčasnosti. Výbery obsahujú bezmála všetky single, to znamená, že sa do konečného výberu nedostalo len pár nahrávok prevzatých piesní, ku ktorým vydavateľská firma nezískala autorské práva, alebo ich jazykové verzie boli majiteľmi autorských práv zamietnuté. Klasické vinylové 45-kové single u nás vychádzali až do 90tych rokov, kedy ich postupne začali nahrádzať digitálne formáty a gramofónové firmy do rádií začali rozosielať vytipované single v elektronickej podobe, a na ich vydávanie vo formáte fyzických nosičov, v novej dobe CD singlov, postupne úplne rezignovali. Mnohé zo singlov najnovšieho dáta na výberoch Karla Gotta sú predstavované piesňami, ktoré vydavateľské domy ponúkali rádiám ako pilotné avíza nových albumov.

Na 15CD komplete Karel Gott Singly-  300 písní z let 1962–2019 sa nakoniec vošlo tristo nahrávok z rokov 1962–2019, ktoré jasne dokazujú, ako často a s akou chuťou Karel Gott navštevoval nahrávacie štúdiá, predovšetkým Mozarteum a dnes už legendárne Studio A v Prahe-Karlíně. Platí to predovšetkým o blahodarných rokoch 60-tych, z ktorých bolo zaradených bezmála 130 nahrávok, teda viac než tretina celého kompletu. Výber celkom 80-tich najväčších singlových hitov sa potom vošiel na reprezentatívne 4CD Karel Gott 80/ 80. Ide o najväčšie hity z rokov 1964–2019.

Karel Gott pri príležitosti vydania svojich narodeninových kompletov uvádza: Povedzme si úprimne, že bez priazne publika by to nešlo. Vlastne všetko, čomu sa celoživotne venujem, robím pre svojich poslucháčov a divákov. Keby som z ich strany doslova fyzicky necítil – a to viac než 55 rokov – priaznivú odozvu, nemohol by som svoju prácu už dávno robiť. Nikdy by mi ani vo sne nenapadlo, že by som mohol spievať a vydávať platne do osemdesiatky.

Supraphon vydal jubilejné narodeninové kompilácie najúspešnejších piesní Karla Gotta z celej doby jeho skvelej kariéry v pôvodných verziách s novoremasterovaným zvukom.