Hmlisto okolo Jáchymova

Hmlisto a Petr Linhart, držitelia Radio_Head Award, vydávajú videoklip k piesni Jáchymov, z oceneného albumu Československá. Pieseň rozpráva príbeh slovenského roľníka odsúdeného na nútené práce v uránových baniach v Jáchymove a tiež jeho ženy, ktorá naňho doma čaká v obavách, tušiac, že po štyroch rokoch sa k nej nemôže vrátiť ten istý človek, ktorého milovala.

Hmlisto, dvojgeneračné duo Veroniky Kickovej a jej syna Jána, žije a tvorí v dedinke Prochot na strednom Slovensku. Svoju zmes pesničkárstva, ľudovej hudby a post-rockovej gitary označujú ako post-folk. Petr Linhart je pesničkár, tulák, milovník krajiny a jej príbehov, člen združenia Osamělí písničkáři.

Ako naznačuje dvojité autorstvo, príbeh je vyrozprávaný dvojjazyčne, z dvoch perspektív, v slovenčine a češtine. Klip bol nakrútený v reálnom prostredí dnešného Jáchymova, kde sa dodnes nachádzajú stopy po ťažbe uránu a pozostatky väzenských táborov. Podobne aj Turista, prichádzajúci do dnešného Jáchymova, sa v klipe stretáva so stopami príbehu obsiahnutého v piesni.

Hoci pochádzam z Karlových Varov, k Jáchymovu som sa dostala okľukou, cez slovenský príbeh o mladej neveste, ktorá čaká na svojho nespravodlivo uväzneného manžela a má to, akože, šťastie, že za ním môže aspoň niekoľkokrát ísť. Historické centrum mesta je pomerne malebné a vytvára zvláštny kontrast k temnej atmosfére táborov. Nad vizuálom ku klipu som rozmýšľala takmer dva roky a nevedela som nájsť kľúč. Všetko sa konečne pohlo dopredu minulé leto, keď sme sa vybrali do Jáchymova a náučný chodník Jáchymovské peklo si prešli. Tam mi napadli obrazy Marinho kroja v Retiazkárni a nosenia vedier po schodoch, keď sa Turista vžije do situácie väzňov, ktorí skutočne museli nosiť pitnú vodu strmým kopcom do tábora, približuje vznik videa Veronika Kicková.

Anna Mašátová / ampromotions.cz