Tak chutia Radosti života

Skupina Čechomor sa nehodlá poddať smútku a vydáva štúdiovú novinku Radosti života. Na novom štúdiovom albume, ktorý vychádza ako klasické CD a tiež aj vinylová platňa, pracovali František Černý a Karel Holas a vybrali na ňu skladby, ktoré chceli spracovať už dávno. Pôvodne sme chceli nahrať album z piesní, ktoré sme si do šuplíkov odkladali už dávno, ale keďže sme v štúdiu trávili niekoľko mesiacov, vzniklo neplánovane aj množstvo nových skladieb, hovorí Karel Holas, huslista a spevák Čechomoru.

K ľudovým piesňam v typických čechomorských úpravách pripojili zhudobnenú báseň Františka Gellnera Napsala mi psaní. Ďalšou trochu netypickou skladbou na albume je i pieseň Pijácké mravy, ktorú František Černý objavil v knihe Středověké písně cechu žákovského. V poslednom čase som mal konečne čas upratať si v garáži a natrafil som na spomínanú knihu. A tiež som zistil, že stredoveká poézia je blízka poetike ľudových piesní, dodáva František Černý.

Po dlhej dobe sa ako hráč na albume podieľal aj bývalý člen Čechomoru Radek Pobořil, ktorý počas leta so skupinou odohral viac ako tridsať koncertov. Obal tvorí zaujímavú časť celého titulu. Je na ňom použitý obraz priateľa Karla Holasa a Františka Černého, maliara a ilustrátora Jindru Čapka. Špeciálne pre obal albumu, tento výtvarník svetového renomé, domaľoval motív na jeho zadnú stranu. Zaujímavosťou je, že reprodukcie z titulnej stránky vznikli dávno predtým a zadná strana bola vytvorená dodatočne.