Honza Křížek vydáva sólový debut

Honza Křížek, frontman dnes už kultových Walk Choc Ice, dlhoročný hlas Blue Effect, multiinštrumentalista, skladateľ filmovej a scénickej hudby (Zlatý muž z Ria alebo Cirk La Putyka), sa tento rok prvýkrát vo svojej bohatej kariére predstavuje so svojou sólovou autorskou tvorbou.

Od chvíle, kedy som pesničku Protiklad zložil, sa stretávam s veľmi pozitívnymi reakciami. Je to prvá vec, ktorú som napísal vyložene s túžbou vykročiť k veselším zajtrajškom. Zároveň je pre  mňa, povedal by som, charakteristická v zmysle pozitívnej energie, ktorú nesie hudba a pokusu o istú sebareflexiu samého seba, a to odľahčenou vtipnou formou. Jednoducho povedané, chcel som už raz a navždy zatočiť s tým priblblým sudcom, ktorý ma neustále tepal a dookola nútil prehrabávať sa v starej bielizni!, komentuje Křížek aktuálnu ochutnávku zo svojho sólo debutu.

Křížek ho kompletne nahral a naspieval v štúdu The Barn pod producentským dohladom Dana Frimla (Mean Messiah), ktorý zároveň na nahrávku prispel skladbou Planety. Tá je spoločne s coververziou pre nejednu generáciu zásadného songu Slunečný hrob s hosťujúcim Michalom Pavlíčkom jedinou piesňou, pod ktorou nie je Honza podpísaný ako autor.

Zvyšná jedenástka skladieb predstavuje bývalého člena Kollerbandu a dlhoročného spoluhráča Ivana Krála ako svojbytného tvorcu, ktorého hlavnou doménou je chytrý pop-rock, ale nebojí sa zakoketovať si s punk-rockom či elektronikou.

V mojich pesničkách sa odráža pel mel hudby, ktorú milujem, a ktorá ovplyvnila môj doterajší muzikantský život. Od melodických polôh, cez crossover štýlov, až k vypätým tvrdo rockovým pasážam. A zároveň som si splnil sen, môcť si svoju platňu sám nahrať a naspievať, hovorí Honza Křížek a dodáva: Sú na nej pesničky ako skvelé, tak aj tie o tom, že niekoho zraníš alebo naopak niekoho nového nájdeš.

Aj napriek svojmu žánrovému rozptylu je Křížkův sólový debut ucelenou a sebavedomou výpoveďou umelca, ktorý bezpochyby patrí medzi jednu z najvýraznejších postáv domácej hudobnej scény a dokazuje, že má čo povedať.

Že do toho ide takpovediac po hlave, napokon potvrdzuje aj do detailu vychytaná vizuálna stránka celého projektu. Na starosti ho má Rostislav Novák ml., herec a principál Cirk La Putyka a podobne ako v prípade hudby samotného Honzu predstaví – či už prostredníctvom obalu a bookletu albumu, či pripravovaných videoklipov – v mnohých polohách, z ktorých ani jednu rozhodne nie je radno nechať bez povšimnutia.