Hooverphonic vo finále Eurosongu

Možno bola dôvodom celková situácia, možno rok stagnácie, alebo sme si už v rámci tohto hudobného sviatku už zvykli na všetko, ale prvé semifinále tohtoročného Eurovision Song Contest neprinieslo po žiadnej stránke výrazný, dych berúci popevok po žiadnej stránke. Niekoľko výrazných hlasov zaznelo, no v prípade samotných skladieb išlo skôr o priemer.

Po ročnej prestávke spôsobenej vírusom sa 65. ročník napokon koná v holandskom Rotterdame, kde sa vo veľkokapacitnej hale Ahoy stretli výlučne vakcínovaní a testovaní fanúšikovia. Počet predaných vstupeniek bol striktne obmedzený, aj keď na obraze to tak samozrejme nevyzeralo. Do Rotterdamu najsledovanejšiu nešportovú udalosť sveta priviezol Duncan Laurence, ktorý v roku 2019 súťaž vyhral s piesňou Arcade.

V prvom semifinále nikto nevytŕčal z davu tak, že by sa dalo jednoznačne ukázať na postup do sobotňajšieho finále. Prekvapením bola účasť už rokmi etablovanej kapely Hooverphonic, ktorá reprezentovala Belgicko, Elena TsagrinouCypru sa okato nechala inšpirovať Lady GaGa a zaujal tiež fakt, že Austrália sa síce zúčastňuje, no kvôli mnohým prekážkam na trase Sydney – Rotterdam sa semifinálové vystúpenie prenášalo z krajiny klokanov, čo možno tiež spôsobilo, že Montaigne ako prvý austrálsky zástupca od čias účasti tohto kontinentu v súťaži, do finále nepostúpila.

Do sobotňajšieho finále napokon postúpila táto desiatka: Nórsko, Izrael, Rusko, Azrbajdžan, Malta, Litva, Cyprus, Švédsko, Belgicko a Ukrajina

Slovensko sa už tradične súťaže nezúčastňuje, avšak po dvoch mimoriadne úspešných posledných ročníkoch pre Českú republiku, sa naše pohľady budú v druhom semifinále  obracať hlavne smerom k Benovi Cristovaovi, ktorý sa pokúsi vo štvrtok 20. mája zaujať celú Európu a postúpiť do sobotňajšieho (22. mája) finále. Štvrtkové semifinále môžete vzhliadnuť v priamom prenose na ČT2, finále potom v sobotu na ČT1, oba priame prenosy štartujú o 21. hodine.