Hudba Snatam Kaur lieči

Na Slovensko opäť zavíta hudobný balzam pre dušu, americká speváčka Snatam Kaur a 25. marca 2020 vo Veľkej sále bratislavského Istropolisu predvedie svoje umenie, ktorým prináša povznášajúcu duchovnú hudbu žánru new age. Za svoju tvorbu si speváčka v minulom roku vyslúžila dokonca nomináciu na hudobnú cenu Grammy.

Snatam Kaur vyrastala a študovala vyše 30 rokov v prítomnosti svojho duchovného učiteľa Yogiho Bhajana v Indii. Priamo na miestach, kde vyniklo liečenie hudbou. Tu sa naučila využiť silu liečivých mantier v kombinácii so spirituálnou hudbou. Jej koncerty sú nielen umeleckým zážitkom, ale doslova terapiou.

Vyrastala som v tradícii Sikh, čo je duchovná tradícia zo Severnej Indie. A majster,  ktorý ma učil spôsobu života Sikh, je aj majstrom Kundalini jógy, čiže som vlastne vyrastala v tejto tradícii. A hudba je kľúčovým elementom v tomto životnom štýle. Pre mňa je to konštanta, ktorá prenáša myseľ do prítomnosti. A uvedomenie si jadra mojej práce mi umožňuje práve meditácia a jogínska prax, ktorá si hľadá cestu cez hudbu, tým pádom cez tieto koncerty, vysvetľuje Snatam Kaur.

Snatam Kaur je americká speváčka, mierová aktivistka a autorka, ktorú vychovávali v Sikhskej komunite a od malička viedli k láske, praktikovaniu jogy a meditáciám. Má úžasnú schopnosť transformovať tradičné sikhské spevy z Indie do moderného zvuku.

Vedomé spievanie nie je o tom, že by ste sa stali niekým iným alebo by ste sa stratili, je to o nájdení seba samého. Trávenie času vo svojom vnútri, pretože spálite všetko a necháme to odísť, necháte odísť všetko to, čím nie ste, pozýva na koncert Snatam Kaur.

Povedomie o jej blahodarných vplyvoch sa šíri veľkou rýchlosťou a neuniklo ani pozornosti známych osobností, ktoré sa aktívne zaujímajú o osobnostný rozvoj. Speváčku chváli americká moderátorka Oprah Winfrey či Maria Shriver, exmanželka Arnolda Schwarzeneggera, ktorá pochádza z významného rodu Kennedyovcov.

Koncert je pre poslucháčov príležitosť otvoriť ich srdcia mantrám. Zamilovať sa do mantier a prežiť ich v tej najčistejšej forme, v ktorej ju dokážeme zahrať. Verím, že sa prostredníctvom týchto koncertov môžem s ľuďmi prepojiť a umožniť im ucítiť svetlo a lásku. A to je v dnešnej dobe obzvlášť dôležité, vzhľadom na to, akým politickým a environmentálnym problémom čelíme, uzatvára Snatam Kaur.