Vianoce #20: A na našim dvori

Štefan Štec predstavuje pieseň A na našim dvori, ktorá  má síce vianočný nádych, no aktuálna je počas celého roka. Je o láske všetkých podôb, o dôležitosti rodiny a priateľov. Rozprávkovú podobu skladbe dodala skvelá hudobníčka Ľubica Čekovská, ktorá má k ľudovkám hlboký vzťah. Skladba dostala aj krásnu filmovú podobu.

Túto pesničku poznám z detstva a spája sa mi s rodinnými stretnutiami, keď sa celá rodina zišla u mojich starých rodičov doslova na dvore. Môžem povedať, že medzi Rusínmi je to známa skladba. Len nedávno som však zistil, že má aj svoju autorku. Napísala ju ľudová speváčka z východného Slovenska Anna Servická, vysvetľuje Štefan Štec.

Pesnička je o láske, ktorej v období Vianoc potrebujeme akosi viac. Nemusí to byť však len tá partnerská láska či vzťah. Ak máme rodičov, súrodencov, priateľov, susedov, kolegov, ale aj zvieratá, v každom tomto vzťahu môžeme prežívať niečo pekné. Netreba ich  podceňovať a práve naopak pracovať na nich a dôverovať im, ak sa to dá. Hovorí sa, že v živote zažijete len jednu pravú lásku, no ja si myslím, že ich je viac. Viac foriem lásky, ktorej môžeme hovoriť aj inak. Pokoj, porozumenie, šťastie, ústretovosť či radosť zo stretnutia, ktoré v ostatnom období sú nenahraditeľné, dodáva interpret.

Skladba dostala novú, trochu vianočnú podobu, ktorej sa pričinila skladateľka Ľubica Čekovská: Ľubica, pôvodom tiež Rusínka, bola veľmi naklonená ďalšej spolupráci. Poslal som jej zopár skladieb a práve táto ju veľmi oslovila. Ľubka jej dodala naozaj krásnu esenciu pokoja a  povedal by som až rozprávkovosti. Je fascinujúce, ako vie pracovať s ľudovou skladbou, dodať jej ďalší rozmer, no zároveň zanechať v nej pôvodnú krásu. Táto skladba nie je koleda. Aj keď jej hudobná úprava nás prenáša do tohto obdobia. Mala by však byť aktuálna počas celého roka. Chcel by som, aby spoločné stretnutia nezískavali na význame len vo vianočnom období. Aby sme si tieto chvíle niesli celým rokom, aj keď nie sú ozdobené salónkou, uzatvára Štefan Štec.