Hudobná cesta

Hudobná cesta vnútornými krajinami, nesúca v sebe odtlačky priamych aj nepriamych stretnutí a ľudských príbehov, cesta hlboko intímna, nostalgická a napriek tomu chvíľami roztopašne radostná, to je nové album Landscapes klaviristu rusko-slovenského pôvodu Juraja Savinského, známeho pod pseudonymom Yurii.

Album otvára skladba Vincent, v ktorej sa stretáva niekoľko tvorivých princípov autora, predovšetkým post-klasická poloha s jazzovými a popovými prvkami. Odkazuje na maliara Vincenta van Gogha a aj vďaka tomu je pre autora akýmsi osobným hudobným zobrazením procesu tvorby ako takého. Playtime s mottom Život je hra, je čas (sa) hrať, obsahuje v sebe niekoľko rôznorodých motívov. Jadro je inšpirované úvodnými akordmi synth-popovej piesne z osemdesiatych rokov Steppin´ Out Joe Jacksona, a tiež melódiou z piesne Lany Del Rey Young And Beautiful; nechýbajú tu však ani vtáčie či rozprávkové motívy, tanečné šantenie či spomienka na životné múdra zomrelého priateľa, obalená v háve jeho žartovného šibalstva.

Leitmotívom tretej skladby Vlny je choroba, ktorá postupne, v akýchsi pomyselných vlnách, človeka pohlcuje a odnáša od jeho blízkych i jeho samotného. Healing reflektuje snahu a prianie po uzmierení a uzdraveniu vzťahov v rámci širšieho rodinného kruhu, aby sa jednotlivým príbuzným podarilo zbaviť sa nahromadených krívd, dôjsť k pochopeniu, vzájomnému porozumeniu a odpusteniu.

Love song Beethoven je renesance, viď? oslavuje vzájomnú príťažlivosť a vzrušenie zo vzájomného poznávania sa dvoch mladých ľudí, dobu, kedy sú rôzne omyly a nedokonalosti prechádzané s ľahkosťou, smiechom a nevynútenou veľkorysosťou. V podobných vodách začína tiež skladba Kateřina a hvězdy. Romantická linka je tu však čoskoro narušená hrubým spôsobom nečakaným náletom nepriateľských vojenských lietadiel. Skladba vznikala z veľkej časti v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu vo februári 2022 a predelom medzi romantickou a vojenskou symbolikou je tu motív ukrajinskej ľudovej piesne Vyprahnite, chlapci, kone. Hviezdami sú tu duše zomrelých civilných aj vojenských obetí tejto vojny. Album uzatvára skladba Eliščiny sny, ktorá rozpráva o zaspávaní a snoch malého dieťaťa za sprievodu zvukov klavíru.

Anna Mašátová / AMPpromotions.cz