IMT Smile a Chinaski spojil spoločný Osud

Jedna z najúspešnejších slovenských kapiel, jedna z najúspešnejších českých kapiel, pražské štúdio Karla Holasa a dve hodiny času. To sú ingrediencie, ktoré dožičili vzniku nového rádiového singla Osud, v ktorom spojili sily slovenskí IMT Smile a českí Chinaski. Obe kapely hrali v plnom obsadení, bez akýchkoľvek dohrávok a opráv. Výsledkom je uvoľnená pesnička, v ktorej frontmani Ivan Tásler a Michal Malátný spievajú o tom, že všetko má svoj význam.

Osud je už treťou spoluprácou, spomedzi 10 pesničiek na minuloročnom fantastickom albume Budeme to stále my, ktorú IMT Smile posielajú do slovenského éteru. Prvou bol veľmi úspešný minuloročný singel Poď so mnouKalim, ktorý je už mesiace najhranejšou slovenskou pesničkou. Len nedávno do rádií putoval aj krásny duet plný lásky so Szidi Tobias, Podaj mi ruku. Keďže sa však blíži leto, IMT Smile sa rozhodli, že by sa zišlo nasadiť aj niečo s rezkejším tempom. Preto priestor dostala aj skladba Osud. Hudbu k piesni zložil Ivan Tásler spolu s Viktorom Frešom a o text sa aj tentokrát postaral hudobníkmi vyhľadávaný textár Vlado Krausz.

Pesnička vznikla veľmi spontánne, je to live nahrávka. V štúdiu sme sa zišli všetci desiati naraz a nahrávali sme dvoje bubny, dvoje basy, dvoje klávesy. Bol to veľmi silný moment pre nás všetkých, spomína na nahrávanie Ivan Tásler. Pôvodne sme sa báli, že to bude príliš hlučné. Ale vymysleli sme sofistikovaný spôsob, ako sa vystriedať a ako miestami hrať aj spolu, dodáva.

Ako takéto nahrávanie vyzeralo, približuje sprievodný videoklip, ktorý zachytáva nie len momenty zo štúdia, ale aj prvé živé prevedenie skladby na vypredanom koncerte v Českom Krumlove, kde sa obe kapely postavili spoločne na pódium.

Chinaski majú k IMT Smile blízko. Často spolu hrávali, navzájom sa rešpektujú a udržujú priateľské vzťahy. Navyše je známe, že nový basgitarista Chinaski, Tomi Okres pôvodne s IMT Smile hrával. Určite to bol jeden z dôvodov, prečo som mal pocit, že by toto spojenie mohlo fungovať. Bez ohľadu na to, ako dlho sa poznám s Frantom, Michalom a Lukášom. Bola to posledná pesnička, ktorú som potreboval na album a chcel som, aby to bolo finále. Mal som o nej určitú predstavu, text je presne vhodný na záver albumu, uzatvára Ivan Tásler.

Rovnako to cíti aj frontman Chinaski, Michal Malátný: Naše pätnásťročné priateľstvo vyvrcholilo spoločnou piesňou. Málokedy som zažil v štúdiu krajšie chvíle, lepšiu atmosféru. Som vďačný, vraví.