Nebo je na zemi

Letný singel Budeme to stále my, ktorý napokon pomenoval celý album naznačil, že sa niečo chystá. IMT Smile však informáciu o kompletnom albume vypustili až tesne pred jeho vydaním a tak sa z neho okamžite stal najprekvapivejší a najočakávanejší produkt na poli slovenskej pop music. Po jeho vypočutí možno k nemu pridať ďalšie označenie, konkrétne, že ide o album excelentný.

IMT Smile jednoznačne dokazujú, že v slovenskej muzike sú istotou, na ktorú sa dá spoľahnúť. Vypredané koncerty, z ktorých ľudia odchádzajú plní pozitívnej energie sú povestnou čerešňou na torte, ktorú táto prešovská kapela zakaždým upečie famózne. Nový album Budeme to stále my je toho jasným dôkazom.

Partii okolo bratov Táslerovcov stačí desať piesní a necelých 40 minút na to, aby poslucháča strhli do svojho sveta a nepustili ho z neho. Budeme to stále my je nahrávka, ktorá graduje každou jednou piesňou a na jej konci poslucháč bezpochyby urobí jediné – pustí si ju znova.

Novinku do sveta uviedol singel, ktorý dal napokon názov celému kompletu. Pesnička Budeme to stále my sa bez problémov stala letným hitom a na označenie najhranejšia skladba v slovenskom éteri má našliapnuté i aktuálny singel Poď so mnou, na ktorom Prešovčania prekvapivo spolupracovali s raperom Kalim. Pre niekoho zrejme trochu zvláštna kombinácia, ale výsledok znie absolútne prirodzene.

Keď sme už pri spoluprácach, album Budeme to stále my prináša ešte dve ďalšie duetá. V záverečnej skladbe Osud znie hlas speváka kapely Chinaski. Najzaujímavejšie však pôsobí spojenie IMT Smile so Szidi Tobias. Spojenie, ktoré by očakával málokto. Speváčka a herečka s mimoriadne špecifickým (a krásnym) hlasom síce ako prvú pred rokmi naspievala rockovú vypaľovačku Chlap z kríža, no následne sa už profilovala ako (famózna) pesničkárka. I preto je spojenie Tásler – Tobias tak prekvapivé. Avšak spojenie Ivanovho hurónskeho hlasu so zastreným hlasom Szidi Tobias je naozaj vynikajúce a pieseň Podaj mi ruku je jednou z najlepších na nahrávke.

Hoci z tejto kolekcie desiatich piesní je veľmi ťažké vybrať tú najlepšiu. Komplet Budeme to stále my je mimoriadne vyrovnaný a IMT Smile sa podarilo dať dohromady nahrávku, z ktorej môžu do rotácii nasadiť ktorúkoľvek z piesní a bude to jasný hit. Na albume nie je hluché miesto, žiadna takzvaná vata. Na skladanie piesní má Ivan Tásler dar od Boha, ako spevák je jednoznačne tým najlepším z novej generácie interpretov, čo doma máme a v spojení s textami Vlada Krausza, ktorý dokáže písať pre IMT Smile doslova na telo, je album Budeme to stále my naozaj balzamom.

A je úplne jedno, či Tásler v nových piesňach polemizuje nad životom, mení rytmus, alebo spieva zamilované balady (nepochybne pre svoju Aničku), poslucháč mu to jednoducho zhltne. Album vznikal na Slovensku, v Čechách, v Amerike, i v Anglicku a nielen preto ho možno nazvať svetovým. Nový album IMT Smile je v podstate presvedčením sa o tom, že nebo je na zemi. Minimálne to hudobné. Skromne iba verím, že sa čoskoro nahrávka objaví okrem CD i na vinylovej platni.

Pesničky z albumu Budeme to stále my (a nielen z neho) zaznejú na piatich Vianočných koncertoch, ktoré IMT Smile odohrajú v decembri v Bratislave a v Košiciach. Vstupenky na ne sa míňajú ako čerstvé rožky, rovnako, ako nový album, čomu sa však nemožno diviť. Prekvapením je, že na prvom bratislavskom koncerte s IMT Smile vystúpi i Kali, s ktorým IMT Smile aktuálne búrajú rebríčky hranosti v spoločnej skladbe Poď so mnou.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (IMT SMILE: BUDEME TO STÁLE MY):
Čo všetko sa môže stať
Zmena rytmu
Aj keby
Podaj mi ruku (feat. Szidi Tobias)
Budeme to stále my
Pod vodou
Poď so mnou (feat. Kali)
Dokola
Človek nikdy nevie
Osud (feat. Chinaski)

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Počet piesní: 10
Celkový čas: 39 minút