Tradičné Vianoce so Supraphonom

Supraphon pripravil k tohtoročným Vianociam päť špeciálnych hudobných titulov, na ktorých poslucháči nájdu novinky, ale i tradičné české a európske vianočné koledy či legendárne albumy plné bonusov a vydanie na CD i LP.

Karel Gott
Bílé Vánoce

Druhý vianočný album Karla Gotta, novoreeditovaný po 40tich rokoch od svojho vzniku, iste nie je potrebné príliš predstavovať. Album bol nazvaný podľa jednej z najslávnejších amerických vianočných skladieb White Christmas. Takto modernejšie je zameraných prvých sedem piesní, ďalších desať sú opäť buď staré európske, alebo častejšie české ľudové koledy a piesne. Ozdobou je tiež pesnička Chtíc, aby spal, slávna téma Adama Michnu z Otradovic. V sprievode Orchestra Ladislava Štaidla, ale tiež zborov Bambini di Praga a Pavla Kühna tak vznikla hudba nad bežnou popovou produkciou, navždy dokonale pasujúca k vianočnému stromčeku. Následne potom deväť bonusových skladieb na CD predstavuje tematické a časové rozšírenie z rokov 1972 až 2020. Prinášajú jednak ďalšie domáce i svetové songy, ale tiež klasickú Tichú noc, duet s Lucií Bílou, Čas vánoční s Luciou Vondráčkovou a Andělskou s dcérou Charlotte Ellou. Posledný bonus je naozaj výnimočný – skladba Richarda Krajča Vánoční totiž vyšla až rok po smrti Karla Gotta na albume skupiny Kryštof a symbolicky tak uzatvára toto sviatočné počúvanie. Vychádza na LP, CD i digitálne.

111 vánočních koled
Legendárne nahrávky aranžéra a producenta Romana Cejnara a jeho orchestra Conventus Musicorum vychádzajú na novom trojalbume a v remasterovanej podobe. V rokoch 1995–1998 vyšli postupne tri albumy najznámejších českých kolied, ktoré o rok neskôr doplnil výber kolied európskych. Tituly obdržali zlaté a platinové platne, stali sa fenoménom vianočného trhu a predalo sa viac než 250 000 kópií. Dá sa povedať, že kazety a CD s týmito nahrávkami by sa od doby ich vydania dali nájsť vo väčšine českých domácich fonoték a hudobných zbierok. Prívetivé aranžmány a hudobné podanie sú blízke širokému okruhu poslucháčov a snáď každej rodine pri rozsvietenom stromčeku. Vychádza na 3CD a digitálne.

Marta Kubišová a Bratři Ebenové
Adventní písně a koledy

Prvýkrát od roku 1990 dostávajú poslucháči šancu znovu si užiť krásnu predvianočnú a vianočnú muziku v podaní zdanlivo prekvapivej zostavy. Po novembri 1989 sa Marta Kubišová po dlhej odmlke v štúdiu spojila s triom bratov Ebenových, aby naspievali úryvky z evanjelií. Tie zhudobnil Marek Eben, zaranžovať pomohli David a Kryštof Ebenoví, k ich nástrojom sa pridali Dalibor Štrunc na cimbál, Ingeborg Žádná na violončelo a violu da gamba, Petr Hapka na nineru a mužský zbor Schola Gregoriana Pragensis. Dohromady 15 sviatočných častí evanjelií sv. Lukáša a sv. Matúša dostalo citlivo modernú podobu a interpretáciu. Reedícia unikátneho vianočného albumu dostala i sedem vhodne vybraných bonusov. Vychádza na LP a s bonusmi na CD a digitálne.
Redakčná zaujímavosť: Výnimočnosť nahrávky dopĺňa fakt, že prvý raz vyšla pri príležitosti prvej návštevy Pápeža Jána Pavla II., vo vtedajšom ešte Československu, kde sa na ním celebrovaných omšiach prvý raz predávala.

Vilém Veverka
Christmas Album
Vianoce a ich neopakovateľná atmosféra boli a sú silným prameňom inšpirácie pre množstvo hudobníkov a skladateľov už po stáročia. Po niekoľkých klasických albumoch a crossoveri Next Horizon i hobojista Vilém Veverka podľahol tomuto kúzlu a nahral svoje Vianoce. Albumom sa vinie ako leitmotív Zima Antonia Vivaldiho (snáď prvýkrát hraná na hoboj). Okrem skladieb ďalších barokových majstrov (Bach, Händel) poslucháč spozná i argentínsku zimu s príchuťou tanga (Ástor Piazzolla), ale zaznie i Tichá noc, Adeste fideles či Chtíc, aby spal, piesne, bez ktorých by Vianoce ani neboli Vianocami. Klenotom nahrávky je okúzľujúci soprán Patrície Janečkovej, vzácnymi hosťami sú harfistka Kateřina Englichová a sopranistka Adéla Řehořová. Aranžmánmi sa i pod tento album výrazne podpísal Martin Hybler a sólistu sprevádzajú rovnakí hudobníci ako na predchádzajúcom počine Next Horizon. Vďaka širokému žánrovému záberu a neklasickému aranžmánu vianočná novinka iste poteší nielen milovníkov virtuózneho hoboja, ale i omnoho širšie spektrum poslucháčov. Album vychádza na CD a digitálne.

Orchestr lidových nástrojů VUS Ondráš, dirigent Jiří Slavík
Cesta světla / České a moravské koledy a zpěvy vánoční

Slová evanjelistu Jána nielen inšpirovali názov pozoruhodného vianočného cyklu, ale zároveň i vystihujú jeho najhlbšie posolstvo – vracajú náš pohľad od trblietavých pozlátených ozdôb k samému jadru vianočných sviatkov – k príbehu narodenia Ježiša. Ľudové koledy často až s dychberúcou priamočiarosťou vystihujú poetiku tohto príbehu i príbehov ľudí, ktorí boli pri tom. Práve tieto koledy zneli hlavou skúsenému mladému jazzmanovi a skladateľovi s ľudovými koreňmi Jiřímu Slavíkovi. Jeho zamýšľaným interpretom bol od začiatku VUS Ondráš – muzikanti a speváci ukotvení v ľudovej hudbe, ale otvorení a ochotní vykročiť mimo žánrových hraníc. Prostredníctvom ich hlasov a nástrojov zaznievajú české a moravské koledy s úplnou prirodzenosťou, často v netradičnom, farebnom aranžmáne. Vianočný príbeh narodenia Spasiteľa v českých a moravských koledách. Vychádza na CDdigitálne.